Kwiecień to pierwszy z cieplejszych miesięcy w roku. Choć pogoda wciąż może być kapryśna, jest to dobry czas, aby rozpocząć prace na działce. W ciepłe dni można już wysiewać nasiona wprost do gruntu. Sprawdź, co siejemy w kwietniu i wybierz kwiaty, warzywa i zioła odpowiadające Twoim preferencjom.
Warzywa, które siejemy w kwietniu
Nowy rok w ogrodzie warto rozpocząć od siewu warzyw, które trafiają od razu do gruntu. Najlepsze do tego będą strączki, takie jak groch i bób. Pierwsza połowa miesiąca jest dobra dla cebuli i pietruszki. W drugiej połowie kwietnia warto sięgnąć po buraka ćwikłowego i pora. Co jeszcze siejemy w kwietniu? Pietruszkę naciową, marchewkę, rzodkiewkę i szpinak. Jeśli chodzi o rozsadę, to najlepszy czas dla brokułu, kalarepy, kapusty, sałaty i brukwi. Okres ten sprzyja także sadzeniu do gruntu już podkiełkowanych sadzonek ziemniaka.
Kwiat, które siejemy w kwietniu
Poza warzywami warto zadbać o swój ogród i posadzić do gruntu rośliny ozdobne. To dzięki nim w okolicy roztoczy się przyjemny zapach, a kwitnące kwiaty przykują wzrok i ukoją nerwy. Co siejemy w kwietniu? Aksamitkę, nagietek lekarski, złocień trójbarwny, chabry, rezedę, groszek pachnący, smagliczkę, dimorfotekę, eszolcję, dziwaczka, godecję, nachyłka, powój i wilec. Na rozsadniku natomiast możesz zasiać astra chińskiego, cynię i kosmos.
Co jeszcze siejemy w kwietniu?
Dbając o roślinność w swoim ogrodzie, nie możesz pominąć ziół, które już w kwietniu mogą zacząć wzrastać. Warto znaleźć dla nich miejsce pomiędzy warzywami. Wpłynie to pozytywnie na oba gatunki, np. szałwię warto umieścić koło kapusty i marchwi, miętę w sąsiedztwie fasoli, grochu, kapusty i brokułów. Koper posiej w sąsiedztwie ogórków, a cząber obok cebuli i czosnku. W kwietniu siejemy także rumianek, kminek, majeranek, kolendrę, które należą do ziół jednorocznych. Z wieloletnich siejemy lubczyk.
Dobre narzędzie
Gdy już wiesz, co siejemy w kwietniu, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie gruntu. W tym celu potrzebne są narzędzia ogrodnicze dobrej jakości, które nie popsują się po pierwszym siewie. Dopiero kiedy masz pod ręką odpowiedni szpadel, widełki czy łopatkę, możesz sprawnie posiać nasiona, do samego siania i sadzenia przydadzą się narzędzia ogrodnicze do sadzenia. A gdy już umieścić w ziemi wszystko, co zaplanowałeś, nie zapomnij o odpowiednim nawożeniu gleby. Warto wybierać środki ekologiczne, bez sztucznych składników. Zamiast tego zawierają odżywcze drożdże, bakterie i mikroelementy. Różnicę odczujesz szczególnie w smaku samodzielnie wyhodowanych warzyw.