Producenci

Dni Siewu 2024 Kalendarz biodynamiczny - Maria Thun

Dostępność: brak towaru
Cena: 27,00 zł 27.00
ilość szt.
Kod produktu: OT-DS2024

Opis produktu:

Dni Siewu 2024 (Maria Thun)

Poradnik biodynamiczno-ekologiczny na każdy dzień, rocznik, kalendarz biodynamiczny opracowany na podstawie badań konstelacji, zestawiony przez Marię Thun i Matthiasa K. Thuna

Całoroczne zalecenia dla ogrodników, działkowców, rolników, wino-ogrodników i pszczelarzy. Rocznik podaje najkorzystniejsze terminy wysiewów i sadzenia roślin, zabiegów pielęgnacyjnych (np. spulchniania gleby) i zbierania plonów, oraz dni korzystne do pielęgnacji pszczół. Uwzględnia też tzw. dni krytyczne - czas oddziaływania określonych układów konstelacyjnych. Kalendarz powstał w oparciu o własne, ponad pięćdziesięcioletnie doświadczenia prowadzone przez Marię Thun.

Aktualne - 62. wydanie Dni Siewu na świecie

W 62. wydaniu rocznika (41. wydanie polskojęzyczne) omawiane są różne zastosowania naparów ziołowych. Szczególną uwagę zwraca się na pokrzywę (Zastosowanie ziół – s. 6 – 7, 44 – 50). W osobnym rozdziale opisano wykorzystanie ziół do zwalczania szkodników zwierzęcych (Inne zastosowanie ziół w walce ze szkodnikami zwierzęcymi wg „Zaleceń na podstawie badań konstelacji” Marii Thun – s. 51 – 52). Na koniec przedstawiono, w jaki sposób można zwalczyć uciążliwe rośliny płożące i pnące (Gnojówka z chwastów z książki „Chwasty w świetle badań konstelacyjnych i homeopatycznych” Marii Thun – s. 52 – 53). Zamieszczono również krótki opis korzystnego wpływu wsiewek w zbożu (Wnioski na postawie książki Marii Thun „Tausendgülden- und Hellerkräuter” („Centurie i tobołki”), 1998 – s. 53). Więcej miejsca poświęca się obrazom Waltera Thuna, których reprodukcje zostały umieszczone na poszczególnych stronach oraz opisane w piękny, poetycki sposób (Belladonna – s. 4 – 5 i 61; Naparstnica, belladonna i dziewanna – s. 54 – 57)

Idee i inspiracje kalendarza biodynamicznego

Wiedzę o oddziaływaniu Słońca, Księżyca i planet na życie na Ziemi wykorzystywano już w starożytności. W czasach nowożytnych dopiero austriacki filozof Rudolf Steiner wskazał drogę umożliwiającą poznanie rytmów kosmicznych (na Kursie Rolniczym, w roku 1924). Jako pierwszy, wskazówki te wykorzystał praktycznie Franz Rulni, który wyniki własnych badań przekazał w postaci zaleceń kalendarzowych, określających korzystne terminy siewu i pielęgnacji roślin. Kalendarz ten opierał się na konstelacjach planet i dotychczas znanych rytmach księżyca, brał też pod uwagę stare praktyki rolników.

Kalendarz Marii Thun

Wiedzę tę wykorzystała w swoim gospodarstwie Maria Thun, która po wielu doświadczeniach uzupełniła i poprawiła dotychczasowe zalecenia. Wydawane co roku, tłumaczone na 27 języków, oparte na ciągłych badaniach "Dni siewu" stały się dziełem życia Marii Thun. Po śmierci Marii Thun, kalendarz jest opracowywany przez jej syna Matthiasa K. Thuna.

Poniżej można zobaczyć wywiad z Michaliną Osetek z wydawnictwa Otylia, zajmującego się wydawaniem Dni Siewu i innych książek poświęconych ogrodnictwu biologiczno-ekologicznemu. 

 

 

Inne książki biodynamiczne autorstwa Marii Thun

Uzupełnieniem "Dni Siewu" jest inna książka napisana przez panią Marię Thun: "Pielęgnacja ogrodu". Do niedawna była dostępna również książka "Mój rok w ogrodzie" oraz "Zalecenia na podstawie badań konstelacji" (która zawierała uzupełnienie i podsumowanie informacji, jak również wytłumaczenie podstawowych pojęć). Niestety obie pozycje nie są już dostępne, nakład się wyczerpał, aczkolwiek wydawnictwo pracuje nad wznowieniem.

Dane techniczne:

Format A5, zeszytowy (21 x 15 cm)
Rok wydania 2023 / 24
Ilość stron 64
Oprawa miękka

Produkty powiązane:

 
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 350,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl