Z pewnością wielu z was chciałoby móc zjeść obiad albo chociaż sałatkę z własnych upraw. Od razu wiadomo, że takie danie będzie smakować o niebo lepiej, niż jego odpowiednik skonstruowany ze sztucznie nawożonych, przepełnionych chemią, warzyw. Początkujący w tym względzie pasjonaci, powinni spróbować uprawy pomidorów, ponieważ są one najmniej wymagające.
Siew pomidorów - odpowiedni czas i miejsce?
Kiedy się do tego zabrać?
To, kiedy powinno się siać pomidory, zależne jest od tego, jakimi warunkami i sprzętem dysponujemy. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu szklarni, tunelu foliowego, bądź inspektu, nie mamy właściwie ograniczeń w zakresie odpowiedniego terminu. Natomiast w przypadku braku powyższych elementów, musimy dostosować się do sił natury. Co to znaczy?
Na produkcję rozsady pomidora potrzebny czas to około pięć do ośmiu tygodni, czyli plus minus dwa miesiące. Po upływie tego okresu, nasze rozsady będą gotowe do przesadzenia na zewnątrz. Takie przesadzenie musi nastąpić po piętnastym maja, czyli po tak zwanej „zimnej Zośce”. W innym razie niespodziewany przymrozek może pozbawić nas przyjemności płynącej z jedzenia własnych warzyw. Prosta matematyka wskazuje na to, że właściwy czas do rozpoczęcia prac nad własną hodowlą pomidorów, to okres od około dwudziestego lutego do około połowy marca. Krótko mówiąc, to kiedy powinniśmy siać pomidory, zależne jest od naszych możliwości.
W czym siać pomidory ?
Zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, kiedy rozpocząć sianie pomidorów, powinniśmy wyposażyć się w podstawowe elementy do tego potrzebne, czyli nasiona pomidorów oraz wielodoniczki.
Wielodoniczki, inaczej nazywane multiplatami, to kilka, bądź nawet kilkadziesiąt zwykłych doniczek, połączonych w jeden „rząd”. Ich ogromnym plusem jest cena – możemy je dostać już za kilka złotych. Kolejna istotna zaleta wielodoniczek to umożliwienie uzyskania kilkudziesięciu rozsad na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Co więcej multiplaty znacząco ułatwiają przenoszenie naszej małej uprawy w różne miejsca.
Dwa istotne aspekty
Ważnym elementem wpływającym na efektywność naszych wysiłków związanych z sianiem pomidorów, jest wybór właściwej ziemi. Powinna być przepuszczalna, lekka oraz luźna. Najłatwiej jest po prostu kupić taką ziemię, która dedykowana jest właśnie wysiewowi nasion.
Drugim niezwykle istotnym aspektem jest właściwy wybór nasion.Najlepiej, jeśli posiadamy własne nasiona z zeszłorocznych zbiorów. Jeśli nasion nie mamy, możemy zdecydować się na zakup w sklepie. W takim przypadku nie możemy na nich oszczędzać, jeżeli chcemy wyhodować zdrowe i okazałe pomidory. Starajmy się sięgać po sprawdzone produkty, pochodzące od szanowanych producentów. Innym, lepszym rozwiązaniem jest pozyskanie nasion od zaufanych ogrodników, o których wiemy, że uprawiają ogród metodami ekologicznymi. My polecamy nasiona z ogrodów permakulturowych, ich właściciele często organizują wymianę nasion.