Zielone pnącza to piękna ozdoba ogrodzenia, która doskonale prezentuje się zarówno na fragmencie, jak i na całej długości płotu. Jedną z roślin, które najlepiej sprawdzają się w tego typu aranżacjach, jest niewątpliwie bluszcz. Jak stworzyć z niego efektowne okrycie dla ogrodzenia? Sprawdź, jak sadzić bluszcz przy płocie, by stał się ładną, wiecznie zieloną ozdobą posesji.
Bluszcz to bardzo uniwersalna, efektowna i wytrzymała roślina, która znakomicie sprawdza się w różnych aranżacjach. Posadzony przy ogrodzeniu może stać się ładnym, zimozielonym żywopłotem. Jest idealną propozycją dla osób, którym zależy na szczelnym odgrodzeniu posesji od ulicy lub sąsiadów. Z pewnością prezentuje się lepiej niż mur, a dzięki temu, że obrośnie nawet zwykłą siatkę, może znacznie obniżyć koszty stawiania solidnej osłony. Jak sadzić bluszcz przy płocie, by stworzyć z niego piękną aranżację? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci ładnie zagospodarować ogrodzenie.
Bluszcz przy płocie – czy to się sprawdzi?
Rozważasz posadzenie bluszczu przy płocie, ale masz wątpliwości, czy pnącze poradzi sobie w panujących na posesji warunkach? Bluszcz pospolity to roślina bardzo wytrzymała. Pnącze dobrze znosi niską temperaturę, a nawet jeśli nieco przemarznie, to wiosną szybko się zregeneruje. Co więcej, bluszcz sadzi się zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Roślina dobrze czuje się na glebach umiarkowanie wilgotnych i przeciętnie żyznych. Nie przepada jedynie za glebą kwaśną.
Kiedy sadzić bluszcz przy płocie?
Za sadzenie bluszczu warto zabrać się wiosną (w kwietniu) lub jesienią (do listopada). Jeśli zdecydujesz się na okres jesienny, pamiętaj, że temperatura powinna utrzymywać się powyżej 5 stopni Celsjusza, a najbliższe prognozy nie powinny przewidywać przymrozków.
Jak sadzić bluszcz przy płocie?
Bluszcz to pnącze, które mocno się rozrasta. Warto zadbać o to, by miał on odpowiednią przestrzeń, a poszczególne sadzonki nie były zbyt blisko siebie. Jak sadzić bluszcz przy płocie, by zapewnić mu optymalną ilość miejsca? W przypadku sadzenia pnącza w rzędzie dobrym rozwiązaniem będzie rozstawa od 30 do nawet 100 cm. Po posadzeniu pnącza zaleca się jego przycięcie – tak, by jego pędy miały około 15-20 cm. Pamiętaj jednak, że zabieg ten wykonuje się tylko wiosną. Jeśli sadzisz bluszcz właśnie o tej porze roku, możesz przyciąć go od razu. Jeżeli zdecydujesz się na sadzenie jesienne, przytnij pnącze dopiero w kolejnym sezonie.
Jak dbać o bluszcz przy płocie?
Posadzenie bluszczu przy płocie pozwoli Ci w prosty sposób uzyskać ładne, zielone ogrodzenie. Pnącze rośnie dosyć szybko i powinno obrosnąć płot w około 3 lata. Pamiętaj, że bluszcz należy od samego początku formować. Roślina lubi wilgoć, dlatego w okresie, gdy ziemia jest sucha, warto ją obficie podlać. Żywopłot z bluszczu możesz także nawozić. Jeśli chcesz, by pielęgnacja pnącza była szybka i bezproblemowa, zaopatrz się w zestaw praktycznych narzędzi ogrodniczych. Szeroki wybór solidnych akcesoriów oraz znakomitych nawozów, które sprawdzą się w pielęgnacji zieleni, znajdziesz w ofercie naszego sklepu.