Podpowiadamy, jak zakwasić glebę i kiedy warto to zrobić!

Podpowiadamy, jak zakwasić glebę i kiedy warto to zrobić!

Każda roślina ma swoje wymagania i preferencje. Wiele z nich dotyczy podłoża. Jego rodzaj i charakter to aspekty, które mają kluczowe znaczenie dla zdrowia i wzrostu upraw. Część z popularnych gatunków potrzebuje ziemi o odczynie kwaśnym. Jak zakwasić glebę, by zapewnić roślinom optymalne warunki? Przedstawiamy kilka praktycznych podpowiedzi, które pomogą Ci uporać się z tym zadaniem!

 

Jakie pH ma kwaśna gleba?

Zanim przyjrzymy się temu, jak zakwasić glebę, warto zwrócić uwagę na wskaźnik pH. To właśnie on pozwala określić, czy podłoże jest kwaśne, obojętne czy zasadowe. Do wykonania pomiaru pH gleby potrzebny Ci będzie pH-metr, zwany również kwasomierzem. Jak odczytać otrzymane wskaźniki? Przedstawiamy małą ściągę: 

– gleby o pH powyżej 7,2 uznawane są za zasadowe,

– podłożem obojętnym nazywa się gleby o pH w zakresie od 6,6 do 7,2,

– lekko kwaśna gleba zaczyna się od pH 5,6 – 6,5.

 

Gleba kwaśna, lekko kwaśna czy bardzo kwaśna?

Zdarza się, że zakwaszanie gleby jest korzystne nawet wtedy, gdy jej pH ma odczyn kwaśny. Co to oznacza? W zależności od gatunku rośliny mogą preferować podłoże lekko kwaśne lub bardzo kwaśne. Przyjmuje się następującą klasyfikację:

– lekko kwaśna gleba to ta o wspomnianym pH od 5,6 do 6,5,

– pH gleby kwaśnej wynosi od 4,6 do 5,5,

– gleba bardzo kwaśna charakteryzuje się pH poniżej 4,5.

 

Jak zakwasić glebę?

Na szczęście brak kwaśnej gleby na posesji nie musi oznaczać rezygnacji z upraw roślin kwasolubnych. Istnieje szereg rozmaitych, sztucznych i naturalnych sposobów, które pomogą Ci obniżyć pH podłoża. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych metod zakwaszania gleby:

 

1. Kwaśny torf

Do zakwaszenia gleby doskonale sprawdzi się kwaśny torf. Zabieg polega na wymieszaniu torfu z ziemią w stosunku 1:1. Jeśli podłoże jest zwarte, korzystne może okazać się dodanie do niego odrobiny piasku. Uzyskaną mieszankę warto uzupełnić również trocinami z drzew iglastych lub igliwiem – pozwoli to na dłużej utrzymać niskie pH gleby.

 

2. Zakwaszające ściółkowanie

Jak zakwasić glebę za pomocą ściółki? Doskonale sprawdzi się igliwie oraz kora lub trociny roślin iglastych. Bardzo dobre efekty daje również wykorzystanie kwaśnego kompostu. Co istotne, ściółkowanie pomaga utrzymać kwaśny odczyn gleby, dlatego warto stosować je również jako dodatek do innych metod obniżania pH podłoża. W zabiegach tego typu możesz wykorzystać również niektóre kamienie. Zakwaszeniu gleby sprzyja np. granit lub kwarc.

 

3. Zakwaszanie gleby nawozami

Do obniżenia pH podłoża możesz wykorzystać też nawozy. Jak zakwasić glebę dzięki ich zastosowaniu? Do najpopularniejszych preparatów należy siarczan amonu. Pamiętaj jednak, że może okazać się on niebezpieczny dla roślin, dlatego należy uważać na stosowane dawki. Przeglądając ofertę nawozów, postaw na te, polecane do roślin kwasolubnych, np. iglaków czy borówki.

 

Jak zakwasić glebę domowymi sposobami?

Co ciekawe, wśród metod na obniżenie pH podłoża wymienia się również kilka sposobów domowych. Warto jednak zaznaczyć, że ich skuteczność trudno jednoznacznie potwierdzić, dlatego należy stosować je ostrożnie. Jak zakwasić glebę jedną z takich metod?

 

1. Kwasek cytrynowy

Wśród miłośników domowych sposobów dużą popularnością cieszy się kwasek cytrynowy. W tym przypadku zakwaszanie podłoża odbywa się poprzez podlewanie go wodą z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny.

 

2. Ocet na zakwaszanie?

Do obniżenia pH gleby niektórzy wykorzystują również roztwór wody z octem (w stosunku 8:1). Z tą metodą należy jednak postępować bardzo ostrożnie. Co istotne, między zakwaszaniem a sadzeniem roślin musi upłynąć przynajmniej 3 tygodnie. Pamiętaj, że pod żadnym pozorem nie należy podlewać octem roślin już posadzonych, ponieważ jest on dla nich zabójczy!

 

3. Zakwaszanie gleby fusami z kawy

Ciekawą metodą na zakwaszenie gleby może okazać się wykorzystanie fusów z kawy. Ten naturalny sposób jest znacznie bardziej godny polecenia niż cytryna i ocet. W fusach znajdują się cenne składniki, które korzystnie wpływają na rośliny kwasolubne. Warto wymienić wśród nich np. wolno uwalniany azot, magnez, potas i fosfor. Co istotne, fusy zazwyczaj mają odczyn pH 6,2, co oznacza, że mogą jedynie delikatnie zakwasić glebę. Nie sprawdzą się do znacznego obniżenia pH ziemi zasadowej.

 

Przykłady popularnych roślin kwasolubnych

Kiedy warto zakwasić glebę? Wśród gatunków, które lubią podłoże o niskim pH, wymienić można między innymi rośliny z rodzin wrzosowatych, takie jak brusznice, różaneczniki, borówki amerykańskie, azalie, wrzosy, dabecje, kalmie czy żurawinę. Kwaśna gleba sprzyja również uprawie iglaków, np. jałowców, świerków kłujących, czy jodeł koreańskich. Obniżenie pH podłoża może okazać się korzystne również w przypadku roślin ozdobnych, takich jak magnolie, hortensje czy paprocie.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 350,00 zł.
Kategorie
Producenci
Newsletter od uprawiaj.pl
Podaj swój adres e-mail i pozostańmy w kontakcie!
Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość z opisami produktów, nowościami i innymi ważnymi dla nas sprawami. W każdej chwili możesz się wypisać.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl