Kiedy sadzimy lawendę? Poznaj praktyczne porady dotyczące jej uprawy i pielęgnacji!

Kiedy sadzimy lawendę? Poznaj praktyczne porady dotyczące jej uprawy i pielęgnacji!

Lawenda zachwyca barwą, urzeka zapachem i wprowadza do ogrodu wyjątkowy klimat rodem ze słonecznej Prowansji. Co więcej, ma również wiele zastosowań praktycznych i właściwości prozdrowotnych, a jej uprawa nie jest specjalnie wymagająca. Kiedy sadzimy lawendę i jak należy ją pielęgnować? Przedstawiamy kilka praktycznych porad, które pozwolą Ci cieszyć się pachnącymi, liliowymi rabatami!

 

Jaka lawenda do ogrodu?

Lawenda niejedno ma imię! Jej najpopularniejszą odmianą, spotykaną w ogrodach jest Lavandula angustifolia, czyli lawenda wąskolistna. To wieloletnia roślina, która doskonale sprawdza się na rabatach. W okresie kwitnienia wyróżnia się pięknymi niebieskofioletowymi kwiatami, które wabią pszczoły i motyle. Zwykle osiąga wysokość od 60 do 90 cm. Przyjrzyjmy się temu, kiedy posadzić lawendę, gdzie warto to zrobić i jakie zabiegi pielęgnacyjne wspomogą jej uprawę.

 

Gdzie posadzić lawendę?

Ze względu na fakt, że lawenda nie należy do roślin wymagających, nie musisz się specjalnie zastanawiać, gdzie ją posadzić. Podstawowa zasada jest prosta – zadbaj o nasłonecznione stanowisko. Zanim przyjrzymy się temu, kiedy sadzi się lawendę, warto pochylić się również nad rodzajem gleby, w której ma zostać umieszczona. Najlepiej sprawdzi się podłoże piaszczyste i ziemia półprzepuszczalna. Co ciekawe, roślina nie wymaga regularnego podlewania, a rozwojowi jej korzeni sprzyja grunt lekko suchy.

Co, jeśli chcesz posadzić lawendę na podłożu słabo przepuszczalnym? Dobrym rozwiązaniem może okazać się ułożony na dnie dołka drenaż z fragmentów potłuczonej doniczki, żwirku lub keramzytu. Roślinie z pewnością nie będzie sprzyjać grunt podmokły. Nie lubi ona również przeciągów. Co istotne, lawenda najlepiej rośnie na ziemi z wysoką zawartością wapnia – jeśli Twoje podłoże jest kwaśne, warto zwapnować je dolomitem lub kredą. Kiedy sadzić lawendę i jak to zrobić, by sadzonki ładnie się przyjęły?

 

Kiedy sadzimy lawendę do gruntu?

Najlepszym momentem na sadzenie lawendy jest wiosna lub jesień, a dokładniej okres od początku kwietnia do pierwszych dni października. Pamiętaj jednak, że przed umieszczeniem sadzonek w gruncie, warto je odpowiednio przygotować. Drobnych zabiegów wymaga również przyszykowanie stanowiska. Jakich? Zadbaj o następujące czynności:

 

1. Dokładnie usuń chwasty ze stanowiska – pomocny z pewnością okaże się dobry opielacz lub chwastownik.

2. Wykop dołki głębokie na około 45 cm i szerokie na około 30 cm.

3. Pamiętaj o zachowaniu odstępów – między jedną a drugą sadzonką powinno znajdować się około 30-50 cm przestrzeni. Jeśli chcesz stworzyć lawendowy żywopłot, zmniejsz odstęp do około 20 cm.

4. Jeżeli teren jest podmokły, nie zapomnij o wspomnianym drenażu na dnie dołka.

5. Przed posadzeniem lawendy, umieść ją w pojemniku z wodą. Ten zabieg pozwoli korzeniom dobrze nasiąknąć. Warto je również skrócić o około 1/3 długości. Na tym etapie pozbądź się też suchych i uszkodzonych liści.  

6. Umieść sadzonkę w dołku i podsyp jego dno świeżą ziemią.

 

Pielęgnacja lawendy – co musisz o niej wiedzieć?

Skoro wiesz już, jak i kiedy sadzi się lawendę, pozostaje pytanie o to, w jaki sposób ją pielęgnować. Jednym z podstawowych zabiegów jest przycinanie krzewinki. W pierwszym roku wzrostu skraca się ją o połowę. Taki zabieg sprawia, że wypuszcza ona wiele nowych pędów, czego efektem jest gęsta, efektowna korona. Gałązki chore, uszkodzone czy wybujałe przycina się wiosną – w marcu lub w kwietniu, bądź po kwitnieniu – w sierpniu. Regularne skracanie lawendy nie tylko zapewnia jej ładny kształt, ale też zapobiega jej nadmiernemu drewnieniu.

 

Co z nawożeniem i okresem zimowym?

Dobrze wykonane sadzenie lawendy powinno zapewnić jej przyjęcie i ładny wzrost. Roślinę warto jednak regularnie wspierać, dostarczając jej substancji odżywczych w postaci nawozu. Jak dbać o lawendę w tym zakresie? Najlepiej sprawdzi się naturalny kompost – w jego przygotowaniu pomocny może okazać się jeden z dostępnych w naszym sklepie preparatów Bioplus. Ogrodową lawendę warto obłożyć jego dwucentymetrową warstwą na wiosnę. Jesienią możesz zabezpieczyć dół rośliny suchymi liśćmi lub słomą, natomiast po pierwszych przymrozkach warto okryć koronę stroiszem.

 

Jak i kiedy przesadzamy lawendę?

Odpowiadając na pytanie o to, kiedy sadzimy lawendę, warto wspomnieć również o jej przesadzaniu. Jeśli po czasie okaże się, że krzewinki rosną zbyt gęsto, korzystne może okazać się ich przerzedzenie. Podobnie jak w przypadku sadzenia lawendy, warto zrobić to wiosną lub wczesną jesienią po kwitnieniu.

 

Jak sadzimy lawendę w uprawie pojemnikowej?

Pięknym kolorem i aromatem lawendy mogą cieszyć się również osoby, które prowadzą uprawy balkonowe. Jak sadzimy lawendę w pojemnikach? Doskonale sprawdzą się donice lub skrzynie, których pojemność wynosi około 10 litrów. W przypadku roślin w pojemnikach pamiętaj, by podlewać je oszczędnie. Dobrym rozwiązaniem będzie wlewanie wody do podstawek.

 

Uprawa lawendy to więcej niż piękny ogród!

Jak już wspomnieliśmy, lawenda to roślina o licznych zastosowaniach. Od lat korzysta się z niej w medycynie, kosmetyce i gospodarstwach domowych. Jeśli zdecydujesz się na jej uprawę, doskonałym rozwiązaniem będzie zapoznanie się z możliwościami jej wykorzystania. Kto wie, być może doświadczenia z sadzeniem lawendy okażą się początkiem Twojej przygody z uprawą ziół. Brzmi interesująco? Miłośnikom tej tematyki, gorąco polecamy serię naszych książek i poradników zielarskich.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 350,00 zł.
Kategorie
Producenci
Newsletter od uprawiaj.pl
Podaj swój adres e-mail i pozostańmy w kontakcie!
Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość z opisami produktów, nowościami i innymi ważnymi dla nas sprawami. W każdej chwili możesz się wypisać.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl