Lawenda jest rośliną, którą doceniono za jej wygląd, zapach oraz właściwości odżywcze i zdrowotne. Fioletowe kwiaty są źródłem wielu składników wpływających korzystnie na organizm człowieka. Jej popularność sprawia, że wiele osób hoduje ją w domu i przydomowych ogródkach. Jeśli i ty należysz do tego grona, warto wiedzieć, kiedy ścinać kwiaty lawendy, które możesz wykorzystać na wiele sposobów.
Regularne cięcia
Kwiaty lawendy przycina się co roku, o tej samej porze. Pozwoli to zachować jej odpowiedni kształt oraz zwiększy obfitość w kolejnym sezonie. I nie ma tu znaczenia, czy hodujesz ją dla jej walorów estetycznych, czy innych. Jeśli nie będziesz o nią odpowiednio dbał, szybko straci na atrakcyjności. Jej łodygi będą wewnątrz gołe i położą się na ziemi. Aby tego uniknąć warto wiedzieć, kiedy ścinać kwiaty lawendy. Postępowanie według kalendarza pozwoli Ci dłużej cieszyć się urokiem rośliny.
Kiedy ścinać kwiaty lawendy?
Profesjonaliści, którzy żyją z hodowli lawendy radzą, aby przycinać ją trzy raz w ciągu roku.
- pierwszy raz wczesną wiosną, między trzecią dekadą marca a pierwszą dekadą kwietnia. Najlepiej wybrać do tego ciepły i słoneczny dzień. Ważne, aby usunąć wszelkie uszkodzone i przesuszone pędy, a w ten sposób zrobi się miejsce na nowe. Aby nie uszkodzić delikatnych nowych pędów zaleca się wykonywać to cięcie tylko w sytuacjach, gdy pominęliśmy to wrześniowe.
- drugi raz, kiedy to ścinamy kwiaty lawendy, za oknami powinno być już lato, a konkretnie między lipcem a wrześniem. W tym okresie lawenda kwitnie, a cięcie pobudza roślinę do ponownego kwitnienia.
- trzeci raz lawendę przycina się w połowie września. Pozwala to przygotować się roślinie na zimę. Konieczny jest do tego ciepły i bezdeszczowy dzień. Warto pamiętać o tym terminie, pozwoli to bowiem uniknąć cięcia wiosennego, które obarczone jest ryzykiem uszkodzenia młodych pędów.
Raz na kilka lat warto przyciąć roślinę bardziej radykalnie, co poprawi kondycję całego krzewu.
Jak przycinać lawendę?
Gdy wiemy już, kiedy ścinać kwiaty lawendy, warto też dowiedzieć się, jak to zrobić. Wykonując pierwsze i trzecie cięcie w roku, przycina się młode pędy, skracając je o połowę. Podczas tej czynności należy układać gałązki w kształt kuli, co pozwala na lepszy dostęp powietrza do wnętrza rośliny. Drugie w roku cięcie służy pozyskaniu przekwitłych kwiatostanów. Należy odciąć wszystkie kwiaty, co spowoduje lepsze zagęszczenie i doprowadza do ponownego zakwitu jeszcze w tym samym roku.