Lipiec w Twoim ogrodzie – co posiać, a co poddać pielęgnacji?

Lipiec w Twoim ogrodzie – co posiać, a co poddać pielęgnacji?

Nadchodzi lipiec, a Ty zastanawiasz się jakie prace ogrodowe czekają na Ciebie w tym miesiącu? Okres letni bywa dla roślin bardzo trudny, ze względu na wysokie temperatury. Szczególnie ważne okazuje się podlewanie, nawożenie i pozbycie się tych roślin, które już zdążyły przekwitnąć. Zarówno żywopłot, jak i grządka pełna warzyw i ziół potrzebują Twojej uwagi w tym miesiącu. Dlatego koniecznie sprawdź, jakiego rodzaju prace powinieneś wykonać w lipcu w ogrodzie, aby cieszyć się piękną i zdrową roślinnością.

 

Zacznij od małego porządku na trawniku w ogrodzie

Mówiąc o porządku, nie mamy na myśli wyłącznie sprzątania. Chociaż to także możesz zrobić, w końcu zawsze warto uporządkować meble ogrodowe albo zabawki dziecięce, rozrzucone po całym ogrodzie. Jednak porządek powinieneś zrobić przede wszystkim ze swoim trawnikiem. Jeśli do tej pory nie kosiłeś trawy regularnie, będziesz musiał to zmienić. Zwłaszcza, że gdy urośnie za bardzo, zadanie to może być naprawdę trudne. Staraj się, żeby ta czynność stała się Twoim nawykiem.  Dzięki temu nie dość, że zachowasz estetyczny trawnik, to i sama trawa będzie znacznie lepiej rosła.

Zacznij od dokładnego obejrzenia trawnika. Jeśli pojawiły się w ziemi jakieś ubytki trawy, możesz je uzupełnić. Sprawdź także, gdzie w Twoim ogródku pojawiły się chwasty i koniecznie się ich pozbądź. To także powinieneś robić dość regularnie. Odchwaszczanie powinno obejmować zarówno ziemię pod drzewami i krzewami, jak i rabatki oraz grządki. 

Sprawdź także, czy któreś z Twoich kwiatów i roślin nie chorują, a na ich łodygach i liściach nie pojawiły się szkodniki. Jeśli je zauważysz, postaraj się zwalczyć je w pierwszej kolejności w sposób mechaniczny. Jeśli jednak z jakiegoś powodu ta opcja się nie sprawdzi, postaw na specjalistyczne środki owadobójcze. Najlepiej wybrać preparaty ekologiczne, które nie zanieczyszczają ziemi w ogródku i nie będą szkodzić pozostałym roślinom.

 

Kompost i nawóz, czyli pożywka dla Twoich roślin

W lipcu powinieneś uzupełnić pryzmę kompostową odpadami organicznymi ze swojego gospodarstwa. Nie zapominaj, że powinna ona utrzymywać stale lekką wilgotność. Wyrzuć tam także odcięte resztki zdrowych roślin, których pozbędziesz się podczas przycinania krzewów i drzew. Jeśli jednoroczne kwiaty już przekwitły lub na niektórych grządkach zebrałeś plony, możesz w tym miejscu posiać rośliny na zielony nawóz. Wykorzystywana wcześniej ziemia będzie odpowiednim miejscem na taką roślinność. Takiego rodzaju nawóz przyda Ci się do roślin, które znajdują się w donicach i większych pojemnikach, tych stojących, jak i tych, które wiszą. Dobrze im zrobi odżywienie o tej porze roku.

 

Lipcowe przycinanie oraz pielęgnacja drzew i krzewów w ogrodzie

Sprawdź, czy Twoje rośliny, szczególnie iglaste, nie za bardzo zarosły. Jeśli tak się stało, koniecznie je przytnij - po to, aby mogły się pięknie zagęścić. Kontrolując ich rozrost, zapobiegniesz zdziczeniu, a to pozytywnie wpłynie na wizerunek ogrodu.

 

A co z krzewami liściastymi? 

Te, które nadają się do obcięcia w lipcu to między innymi bukszpan i ligustr. Zwłaszcza jeśli któryś z nich tworzy w Twoim ogrodzie żywopłot. Dlaczego? Ponieważ wymaga on regularności w przycinaniu.  Dzięki temu wygląda estetycznie i zdrowo, a dodatkowo - jest gęsty. Raz w miesiącu powinieneś przystrzyc całość, a jeśli pojawiają się nowe gałązki, należy je przyciąć do całości bryły. Tego typu czynnościami najlepiej zająć się, gdy nie ma ostrego słońca. Jeśli zaczniesz to robić w upalny dzień, to liście, które będziesz odsłaniać, mogą zostać spalone ostrym słońcem. Zaplanuj więc tę czynność, kiedy na zewnątrz jest chłodniej.

 

Posiadasz krzewy z różami? To czas, aby się nimi zająć! 

Jeśli posiadasz krzewy z różami, Twoim zadaniem w lipcu w ogrodzie jest pozbycie się tych kwiatów, które już przekwitły. Pamiętaj, by robić to niezwykle delikatnie. Dodatkowo, koniecznie zasil krzewy nawozem, który przeznaczony jest specjalnie do róż. Mniej więcej w połowie lipca możesz wykonać szczepienie z róży dzikiej lub wielokwiatowej.

 

Pielęgnacja i zbiór ziół ogrodowych

Lipiec to także dobry czas na zadbanie o zioła w ogrodzie. Koniecznie przytnij nisko przekwitniętą szałwię, jeśli ją posiadasz, a na początku lipca zbierz te zioła, które już odpowiednio wyrosły. W tym celu sprawdź między innymi miętę, tymianek, majeranek i bazylię. Jeśli je teraz zerwiesz, będą mogły ponownie urosnąć w następnych miesiącach, a Ty będziesz mógł z nich jeszcze skorzystać.

Czasem zioła tak obradzają, że po prostu nie da się ich w całości wykorzystać w kuchni. Warto je więc zasuszyć. Gdy je zbierzesz, zrób małe bukieciki i zwiąż je, a następnie powieś w miejscu, które jest przewiewne, suche i zacienione. Nie rób tego w pełnym słońcu, wówczas suszenie się nie uda. Gdy już wyschną, możesz je rozkruszyć i wsypać do szklanych pojemniczków, aby zachowały aromat lub zachować w całości. Dzięki suszeniu ziół będziesz miał ich spory zapas na jesień i zimę.

 

Letni i pyszny warzywniak? Czemu nie!

Uprawianie własnych warzyw w ogrodzie to zajęcie, które daje wiele radości. Dzięki temu nie tylko widzisz, jak rosną, ale także - masz pewność, że nie ma w nich chemii. Jeśli posadziłeś warzywa wiosną, to lipiec jest czasem, w którym powinieneś zebrać część z nich. Są to między innymi buraki, marchew, pietruszka, a także fasolka szparagowa, cukinia oraz ogórki. 

Wraz z początkiem lipca możesz posiać także nowe warzywa, aby zdążyły dojrzeć. Mogą to być te, które zebrałeś, czyli marchew, fasolka szparagowa czy buraki, aby pojawiły się kolejne, na wczesną jesień albo zupełnie nowe. Koniecznie posiej sałatę, koper, szpinak i rukolę. Na koniec miesiąca możesz także wysiać do gruntu jarmuż, brokuły i kalafior. Jeśli posiałeś lub posadziłeś w swoim ogrodzie pomidory, to najwyższy czas, aby w lipcu usunąć z nich te pędy boczne, które są zbędne lub wyschnięte.

 

Lipiec w ogrodzie, czyli kolorowe kwiaty i owoce

Lipiec to praktycznie już koniec truskawek w tym roku. Możesz zrobić więc gruntowny porządek w grządkach i przyciąć liście. Uważaj, aby nie uszkodzić środkowej części rośliny. Usuń z jej okolicy wszystkie chwasty i porządnie zasil nawozem. Chcesz w lipcu w ogrodzie wysiać jeszcze jakieś rośliny lub kwiaty? Jednoroczne i dwuletnie, które będa kwitnąć jeszcze wczesną jesienią, sprawdzą się idealnie. Jeśli lubisz niezapominajki, stokrotki, maciejkę, malwy, to sięgnij właśnie po nie.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 350,00 zł.
Kategorie
Producenci
Newsletter od uprawiaj.pl
Podaj swój adres e-mail i pozostańmy w kontakcie!
Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość z opisami produktów, nowościami i innymi ważnymi dla nas sprawami. W każdej chwili możesz się wypisać.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl