Mączka bazaltowa (20 kg)
Opis produktu:
Mączka skalna bazaltowa - naturalny nawóz mineralny
Mączka bazaltowa to rozdrobniona skała - użyźniacz gleby, dostarczający roślinom potrzebnych mikroelementów i pobudzający rozwój mikroorganizmów. Produkt przydatny zwłaszcza na glebach piaszczystych, nie jest wymywany przez wodę, nie można go przedawkować. Skład chemiczny jest podobny do składu mułu rzeki Nil.
Działanie mączki bazaltowej:
- Zapewnia roślinom szeroki wachlarz niezbędnych mikroelementów.
- Pobudza rozwój mikroorganizmów w glebie, co w konsekwencji zapobiega chorobom roślin, przez niedopuszczenie do nadmiernego rozwoju jednego tylko gatunku.
- Poprawia, strukturę gleby przez sprzyjanie powstawaniu gruzełków wodoodpornych czyli polepsza, stosunki powietrzno-wodne w glebie.
- Prowadzi do pobrania nawozów przez mikroorganizmy, a następnie ich powolnego powtórnego uwalniania do gleby czyli do lepszego wykorzystania przez zahamowanie wymywania i strat nawozów.
- Przyspiesza kompostowanie materiału roślinnego i zwierzęcego.
Skład mączki bazaltowej:
W porównaniu do mułu z rzeki Nil (mączka / muł)
- Krzemionka SiO2 - 48,3% / 48,5%
- Tlenek glinu Al2O3 - 19,2% / 19,35%
- Tlenek wapnia CaO - 8,1% / 3,31%
- Tlenek żelaza Fe2O3 - 8,3% / 10,47%
- Tlenek magnezu MgO - 1,07% / 2,95
- Tlenek fosforu P2O5 - 2,5% / 1,2%
- Tlenek potasu K2O - 2,95% / 0,92%
- Tlenek sodu Na2O - 0,21% / 0,81%
- + 40 innych pierwiastków (m.in. mangan, ind, cynk, bor, fluor, molibden, kobalt, selen, złoto, srebro, platyna, iryd, rad).
Jak stosować mączkę bazaltową?
Powierzchniowo na glebę mączkę bazaltową najlepiej stosować wiosną i jesienią. Rozprowadzać ją można w formie pylistej lub zawiesiny wodnej (1 kg na ok. 10 l wody).
- W uprawie działkowej stosować w dawkach 15-20 g/m2
- W uprawach polowych 100-200 kg/ha.
- W uprawie sadowniczej mączkę bazaltową można stosować bezpośrednio w dołkach przed posadzeniem drzew i krzewów, mieszając ją z podłożem.
W czasie wegetacji mączką bazaltową (roztworem) można opryskiwać rośliny, przez co zwiększa się ich odporność na szkodniki i choroby (stosowanie pyłu może być niebezpieczne dla owadów). Nawóz ten można stosować na nawożenie zielone. Można dodawać go do kompostu w ilości 1-10 kg na 1 m3, przez co wzbogaca się materiał kompostowy w mikro i makroelementy oraz chroni przed stratą azotu organicznego.
UWAGA: Wraz ze stosowaniem mączki bazaltowej bezpośrednio na glebę, należy dbać o dostarczenie do gleb niezasobnych w próchnicę, azotu organicznego poprzez kompost, nawożenie zielone i odpowiedni płodozmian uwzględniający rośliny motylkowe.
ŚRODKI OSTROŻNOŚCI: produkt nie stwarza zagrożenia dla zdrowia ludzkiego. W przypadku dużego pylenia zastosować maskę przeciwpyłową.
Dane techniczne:
Miejsce produkcji | Polska |
Waga | 20 kg |