Narzędzia miedziane PKS - informacje

Narzędzia ogrodowe miedziane

Narzędzia ogrodnicze miedziane

Inspiracja: Viktor Schauberger i naśladowanie Natury

Narzędzia ogrodnicze z miedzi, a dokładniej miedzi z domieszką cyny (taki stop nazywamy brązem) to powrót do najlepszych tradycji ogrodniczych sprzed wieków. Miedź i brąz to pierwsze metale wykorzystywane przez człowieka, które z czasem zostały wyparte przez żelazo i stal.

Idea wykorzystania miedzi do produkcji narzędzi ogrodowych powróciła wraz z badaniami Viktora Schaubergera - austriackiego przyrodnika, wynalazcy i wielkiego obrońcy Natury. Na podstawie własnych obserwacji, eksperymentów i przekonań, Schauberger doszedł do wniosku, że miedź pozytywnie wpływa na glebę i plony.

Viktor Schauberger

Dlaczego miedź?

Zdaniem Viktora Schaubergera, narzędzia ogrodowe z brązu uwalniają do gleby mikrocząsteczki miedzi, czyli pierwiastka niezbędnego do życia i rozwoju roślin, zwierząt i ludzi. Gleba jest wzbogacana w sposób delikatny i naturalny.

Ponadto miedź i brąz są niemagnetyczne, dlatego poruszanie takimi narzędziami w glebie nie zakłóca naturalnego pola elektromagnetycznego podłoża (w każdym miejscu występuje pole magnetyczne, zakłócanie pola prowadzi do zakłóceń naturalnych procesów). Co więcej, miedź w glebie pomaga w przewodzeniu impulsów i rozładowywaniu nagromadzonych, niejednolitych ładunków elektrycznych.

Miedź i stopy miedzi nie rdzewieją, co jest dużym plusem, bo według Schaubergera rdza ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie gleby. Nalot pojawiający się na miedzi to niegroźna patyna, która może być zmyta ale nie musi, bo tak naprawdę przedłuża twardość i trwałość miedzianych przedmiotów.

Historia

Za życia Viktora Schaubergera nie udało się rozpocząć produkcji miedzianych narzędzi na większą skalę. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku, dzięki współpracy z Pithagoras Kepler School (instytucją zajmującą się dorobkiem naukowym Schaubergera) udało się rozpocząć produkcję narzędzi ogrodowych z brązu, pod szyldem PKS Bronze. Od tego czasu narzędzia te zdobywają popularność wśród świadomych ogrodników pragnących dobrych, zdrowych plonów, wśród ludzi nastawionych na współpracę z Naturą a nie przeciw niej.

Zobacz wszystkie narzędzia z miedzi / brązu

Narzędzia ogrodowe miedziane

Materiały i sposób produkcja narzędzi ogrodniczych 

Miedź, brąz, mosiądz...

Narzędzia są produkowane przede wszystkim z brązu, czyli stopu miedzi (ponad 90%) z cyną. Czysta miedź jest miękka i elastyczna, dzięki domieszkom innych metali zyskujemy materiał odpowiednio wytrzymały, ale zachowujący pozytywne właściwości miedzi. Niektóre elementy narzędzi są produkowane z mosiądzu (to też stop miedzi tylko z dodatkiem cynku) - tam, gdzie jest potrzebna największa wytrzymałość.

Stopy miedzi czy stal?

W porównaniu do narzędzi stalowych, narzędzia z brązu łatwiej wyszczerbić o kamienie (dlatego nie powinny być stosowane na podłożu bardzo kamienistym) ale są dużo bardziej elastyczne, więc odporne na złamanie. Odpowiednią trwałość zapewnia hartowanie oraz umiejętna, ręczna produkcja, co w efekcie sprawia, że są to narzędzia stworzone na lata, trwalsze niż te standardowe.

Brąz to metal gładki co w połączeniu z ostrymi krawędziami sprawia, że bardzo łatwo wchodzą w glebę i mało przywiera do nich ziemia i glina. Są też dość lekkie i ergonomiczne, dzięki czemu praca jest wygodna i przyjemna. 

Nielakierowane drewno

Trzonki zrobione są z nielakierowanego drewna. Dzięki temu narzędzia ogrodnicze mogą być trzymane pewniej, bezpieczniej i przyjemniej: dłonie się nie pocą, nie ma dyskomfortu i możliwości wyślizgnięcia z rąk. Zdaniem niektórych, drewniane uchwyty zapewniają też lepszą energetykę i swoistą współpracę między naszym ciałem, a używanymi przyrządami. 

Narzędzia ogrodnicze miedziane

Narzędzia ogrodowe produkowane odpowiedzialnie

Narzędzia są wyrabiane w Europie, w Austrii. Są produkowane tradycyjnymi metodami - kute ręcznie, z zachowaniem zasad odpowiedzialności społecznej. Każdy egzemplarz jest indywidualnie kontrolowany, widać też ślady ręcznej produkcji, co każdą sztukę czyni unikalną.

Użyte materiały są bardzo łatwe do przetworzenia (prawie połowa miedzi używanej w Europie pochodzi z recyklingu i ta wartość stale rośnie) więc mamy tu do czynienia z ochroną surowców, drewno pochodzi z kontrolowanych austriackich upraw.

Jak dbać o narzędzia?

Metalowe głowice

Narzędzia z brązu nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów. Miedź i stopy miedzi (brąz, mosiądz) są odporne na korozję, nie rdzewieją. Po jakimś czasie na metalu pojawia się nalot - patyna. W zależności od upodobań można go zmyć lub zostawić, ponieważ patyna jest niegroźna, stanowi za to dodatkową, naturalną warstwę zabezpieczającą, która przedłuża trwałość narzędzi. Z własnego doświadczenia wiemy, że narzędzia używane często, wyglądają lepiej niż te, które nie zaznały przyjemności pracy w ogrodzie!

Drewniane trzonki

Trzonki są zrobione z nielakierowanego drewna, dlatego są narażone na działanie czynników atmosferycznych, tutaj trwałość zależy od użytkownika. Lepiej nie zostawiajmy narzędzi na deszczu i mrozie, dokładajmy starań żeby trzonki miały szansę wyschnąć. Dla zabezpieczenia drewna najlepiej użyć naturalnego oleju, który ochroni przed wilgocią i przedłuży trwałość. 

Zobacz wszystkie narzędzia z miedzi / brązu

 

Zalety narzędzi ze stopów miedzi: 

  • Wzbogacają glebę w mikrocząsteczki miedzi.
  • Mają ostre krawędzie i gładką powierzchnię.
  • Nie rdzewieją. Nalot patyna przedłuża trwałość.
  • Są lekkie i ergonomiczne, zapewniają wygodną pracę.
  • Nie zakłócają naturalnego pola elektromagnetycznego.
  • Są bardzo trwałe - stworzone do pracy na lata.
  • Kują je ręcznie doświadczeni, austriaccy kowale.
  • Wyglądają stylowo i elegancko.
  • Produkcja odbywa się w Europie.
  • Dają się łatwo przetworzyć, podlegają recyklingowi.

 

 
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 350,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl