Producenci
A na naszym blogu...
Miedziane narzędzia w Osadzie Twórców Cohabitatu

W tym roku, dzięki inicjatywie Joanny Bojczewskiej, która w Osadzie Twórców "dowodzi" pracownią agroekologii i permakultury, mieszkańcy i goście Osady, oraz uczestnicy turnusów "Lata Twórców" mogą pracować w ogrodzie, używając naszych miedzianych narzędzi ogrodniczych PKS Bronze.

Ogród Gai - zostań wydawcą!

Portal i wydawnictwo Permakultura Edu zapraszają wszystkich do pomocy we wspólnym wydaniu wyjątkowej książki "Ogród Gai" Toby'ego Hemenwaya. Książki, której po prostu nie może nie być na polskim rynku!

Konferencja: Pasy kwietne w rolnictwie

W czerwcu 2018 uczestniczyliśmy w konferencji na temat pasów kwietnych w rolnictwie. Pasy kwietne zwiększają bogactwo gatunkowe, przyciągają i stanowią ostoję zarówno dla niezwykle ważnych owadów zapylających, jak i owadów oraz pająków będących wrogami szkodników upraw. Dobrze przygotowane pasy pomagają więc chronić plony w sposób przyjazny dla środowiska.

Spork - Innowacyjne narzędzie o wielu możliwościach

Ktoś, kto kiedykolwiek pracował przy użyciu Sporka, nie będzie chciał go zostawić, bo to prawdziwy skarb dla każdego ogrodnika. To jedno narzędzie, łączy w sobie cechy kilku narzędzi. Szpadel ażurowy to wygodne narzędzie do kopania i przekopywania, sadzenia i przesadzania, a także spulchniania gleby, przycinania krawędzi i wertykulacji trawnika. Spork jest uniwersalny...

Narzędzia miedziane PKS - informacje

Narzędzia ogrodowe miedziane

Zalety narzędzi ze stopów miedzi: 

  • Wzbogacają glebę w mikrocząsteczki miedzi.
  • Mają ostre krawędzie i gładką powierzchnię.
  • Nie rdzewieją. Nalot patyna przedłuża trwałość.
  • Są lekkie i ergonomiczne, zapewniają wygodną pracę.
  • Nie zakłócają naturalnego pola elektromagnetycznego.
  • Są bardzo trwałe - stworzone do pracy na lata.
  • Kują je ręcznie doświadczeni, austriaccy kowale.
  • Wyglądają stylowo i elegancko.
  • Produkcja odbywa się w Europie.
  • Dają się łatwo przetworzyć, podlegają recyklingowi.
» Zobacz wszystkie narzędzia z miedzi «

Materiały i produkcja

Narzędzia są produkowane przede wszystkim z brązu, czyli stopu miedzi (ponad 90%) z cyną. Czysta miedź jest miękka i elastyczna, dzięki takiemu połączeniu zyskujemy metal odpowiednio wytrzymały ale zachowujący pozytywne właściwości miedzi. W porównaniu do narzędzi stalowych, narzędzia z brązu łatwiej wyszczerbić o kamienie ale są dużo bardziej elastyczne, więc odporne na złamanie. Odpowiednią trwałość zapewnia hartowanie oraz umiejętna, ręczna produkcja, co w efekcie sprawia, że są to narzędzia stworzone na lata, trwalsze niż te standardowe (stąd 25 lat gwarancji!).

Brąz to metal gładki co w połączeniu z ostrymi krawędziami sprawia, że bardzo łatwo wchodzą w glebę i mało przywiera do nich ziemia i glina. Są też dość lekkie i ergonomiczne, dzięki czemu praca jest wygodna i przyjemna. Trzonki zrobione są z nielakierowanego drewna, więc mniej pocą się dłonie.

Narzędzia są wyrabiane w Austrii, tradycyjnymi metodami - ręcznie, z zachowaniem zasad odpowiedzialności społecznej. Każdy egzemplarz jest indywidualnie kontrolowany, widać też ślady ręcznej produkcji, co każdą sztukę czyni unikalną. Użyte materiały są bardzo łatwe do przetworzenia (prawie połowa miedzi używanej w Europie pochodzi z recyklingu) więc mamy tu do czynienia z ochroną surowców, drewno pochodzi z kontrolowanych austriackich upraw.

Narzędzia ogrodnicze miedziane - inspiracja

Narzędzia ogrodnicze z miedzi, a dokładniej miedzi z domieszką cyny (taki stop nazywamy brązem) to powrót do najlepszych tradycji ogrodniczych sprzed wieków. Miedź i brąz to pierwsze metale wykorzystywane przez człowieka, które z czasem zostały wyparte przez żelazo i stal.

Idea wykorzystania miedzi do produkcji narzędzi ogrodowych powróciła wraz z badaniami Viktora Schaubergera - austriackiego przyrodnika, wynalazcy i wielkiego obrońcy Natury.

Viktor SchaubergerNa podstawie własnych obserwacji, eksperymentów i przekonań, Schauberger doszedł do wniosku że miedź pozytywnie wpływa na glebę i plony.

Narzędzia ogrodowe z brązu uwalniają do gleby mikrocząsteczki miedzi, czyli pierwiastka niezbędnego do życia i rozwoju roślin, zwierząt i ludzi. Gleba jest wzbogacana w sposób delikatny i naturalny.  

Miedź i brąz są niemagnetyczne, dlatego poruszanie takimi narzędziami w glebie nie zakłóca naturalnego pola elektromagnetycznego podłoża (w każdym miejscu występuje pole magnetyczne, zakłócanie pola prowadzi do zakłóceń naturalnych procesów). Co więcej miedź w glebie pomaga w przewodzeniu impulsów i rozładowywaniu nagromadzonych ładunków.

Miedź i stopy miedzi nie rdzewieją, co jest dużym plusem, bo według Schaubergera rdza ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie gleby. Nalot pojawiający się na miedzi to niegroźna patyna, która może być zmyta ale nie musi, bo tak naprawdę przedłuża twardość i trwałość miedzianych przedmiotów.

Historia

Za życia Viktora Scuabergera nie udało się rozpocząć produkcji miedzianych narzędzi na większą skalę. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku, dzięki współpracy z Pithagoras Kepler School (instytucją zajmującą się dorobkiem naukowym Schaubergera) udało się rozpocząć produkcję narzędzi ogrodowych z brązu, pod szyldem PKS Bronze. Od tego czasu narzędzia te zdobywają popularność wśród świadomych ogrodników pragnących dobrych, zdrowych plonów, wśród ludzi nastawionych na współpracę z Naturą a nie przeciw niej.

Jak dbać o narzędzia?

Narzędzia z brązu nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów. Miedź i stopy miedzi (brąz, mosiądz) są odporne na korozję, nie rdzewieją. Po jakimś czasie na metalu pojawia się nalot - patyna. W zależności od upodobań można go zmyć lub zostawić, ponieważ patyna jest niegroźna, stanowi za to dodatkową, naturalną warstwę zabezpieczającą, która przedłuża trwałość narzędzi. 

Trzonki są zrobione z nielakierowanego drewna, dlatego są narażone na działanie czynników atmosferycznych, tutaj trwałość zależy od użytkownika. Lepiej nie zostawiajmy narzędzi na deszczu i mrozie, dokładajmy starań żeby trzonki miały szansę wyschnąć. Dla zabezpieczenia drewna najlepiej użyć naturalnego oleju, który przedłuży trwałość. 

» Zobacz wszystkie narzędzia z miedzi «
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 300,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl