Narzędzia ogrodnicze dla seniora
Jakie narzędzia ogrodnicze dla seniorów?
Narzędzia ogrodnicze dla seniora powinny być wygodne i łatwe w użyciu. Na wygodę narzędzi ogrodowych wpływa wiele czynników ale moim zdaniem najważniejsze są:
- niewielka waga, aby praca nie wymagała dużego wysiłku
- ostre krawędzie, aby wbijanie w ziemię nie przysparzało problemów
- wygodne, nieześlizgujące się rączki
- wzór i wygląd odpowiednie dla osoby dojrzałej i doświadczonej
Jeśli jesteś amatorem ogrodnictwa, który już dawno osiągnął dojrzały wiek lub jeśli szukasz odpowiednich narzędzi ogrodniczych dla swoich rodziców czy dziadków, chciałbym zachęcić Cię do przyjrzenia się narzędziom ogrodowym z miedzi. Gwoli ścisłości - nazywamy je miedzianymi ale dokładnie rzecz ujmując produkowane są z brązu, czyli stopu ponad 90% miedzi z niewielką domieszką cyny, aby osiągnąć jak najlepsze właściwości.
Dlaczego sądzę, że to odpowiednie ręczne narzędzia ogrodnicze dla seniora?
Narzędzia ze stopów miedzi są lekkie - lżejsze niż większość narzędzi ze stali (o porównywalnej trwałości). To ważne, żeby podnoszenie narzędzi było łatwe, żeby sprawiało przyjemność nawet po pewnym czasie pracy.
Narzędzia z miedzi i brązu mają ostre krawędzie, które łatwo przebijają powierzchnię gleby i wchodzą w ziemię. Ponadto ich powierzchnia jest gładka, przez co mało przywiera do nich ziemia i glina. To bezpośrednio przekłada się na wygodę zajęć ogrodniczych.
Miedziane narzędzia ogrodnicze mają drewniane, nielakierowane trzonki. Wiemy, że doświadczeni ogrodnicy często wolą pracować bez rękawiczek. Preferują oni drewniane trzonki, które są przyjemniejsze dla dłoni, ręce nie pocą się tak bardzo jak na plastiku czy gumie, a narzędzia nie wyślizgują się z rąk. Nawet pracując w rękawicach da się odczuć większy komfort drewnianego uchwytu.
Narzędzia z brązu to powrót do dawnych, dobrych tradycji. Wiele osób pamięta jeszcze że ich dziadkowie korzystali z takich noży, sierpów czy szpadli. Dobrze przypomnieć sobie lata młodości i czasy, w których nie dominowały jeszcze chińskie produkty na jeden sezon. Ręczne wykonanie, tradycyjne wzory i wysoka jakość widziana gołym okiem - to cechy, które docenią ci, którzy niejedno widzieli, niejedno przeżyli a na karku mają swoje lata i wartościowe doświadczenia.
Miedziane narzędzia ogrodowe to dobry prezent dla mamy, taty, babci i dziadka.
Na polskim rynku dostępne są też narzędzia ogrodnicze zrobione specjalnie dla seniorów. Niewątpliwie mają swoje zalety! Podobają mi się ich uchwyty ostawione prostopadle do narzędzia (jak w pistolecie), aby chwyt był bardziej naturalny i nie obciążał mięśni. Pomysł ciekawy ale ja mimo wszystko obawiałbym się małej kontroli nad narzędziem, zwłaszcza przy manewrowaniu w płaszczyźnie prawo-lewo. Inni producenci zachwalają małą wagę swoich narzędzi dla osób starszych. W pełni się z tym zgadzam ale moim zdaniem: mały ciężar nie powinien być wynikiem użycia plastikowych trzonków, o czym pisałem wcześniej! Zwłaszcza, że narzędzia te mają wagę bardzo zbliżoną do tych miedzianych.
Moja 88-letnia babcia od 4 lat używa szpadelka Castor (gwiazdkowy prezent od kochającego wnuka ;) i jest z niego bardzo zadowolona, zaś moja przyszła teściowa uwielbia swoją haczkę Phoenix. Większość naszych klientów to doświadczeni ogrodnicy-hobbiści, którzy po latach pracy w ogrodzie dobrze wiedzą czego potrzebują. Doceniają oni nie tylko ewidentną wysoką jakość i wygodę użytkowania narzędzi z miedzi i brązu. Podoba im się też klasyczne wzornictwo, elegancki wygląd drewna i brązu. Dobrze wiem, że nie doceniliby kolorowych narzędzi z gumowo-plastikowymi rączkami, przywodzącymi na myśl raczej przedszkolny mini ogródek, niż wieloletnią pasję ogrodniczą. Pasję, która - jak zostało udowodnione - przedłuża życie!
(W tekście użyliśmy zdjęcia "Babcia" autorstwa Martyny Adamczyk.)