Nawożenie iglaków - 5 najczęściej popełnianych błędów

Nawożenie iglaków - 5 najczęściej popełnianych błędów

Zastosowanie iglaków jest ogromne. Obecnie spotkać je można w przestrzeni miejskiej, parkach, skwerach i prywatnych ogrodach. Nic dziwnego! W przeciwieństwie do roślin liściastych są zielone przez cały rok. Można je również dowolnie formować, przez co stają się jeszcze atrakcyjniejsze. Kolejnym ich atutem jest brak spadających jesienią liści, które trzeba zgrabić. Niestety zdarza się, że iglaki są przesuszone, nie rosną i wyglądają brzydko. Najczęściej jest to skutek nieprawidłowej pielęgnacji. Jak dbać o rośliny iglaste? Czy nawożenie iglaków jest trudne? Jakie błędy są często popełniane? Sprawdzamy!

 

Nawożenie iglaków – kiedy i czym nawozić?

Różne gatunki iglaków są dostosowane do różnych typów gleby. Najbardziej znana forma to uprawa na żywopłot. Można również spotkać szereg odmian o różnej formie oraz barwie igieł. Rosną zarówno na żyznych glebach, jak i na piaskowym podłożu. Dzięki tym cechom cieszą się ogromną popularnością wśród ogrodników. Bardzo często jednak nieprawidłowa uprawa prowadzi do brązowienia igieł. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewłaściwe nawożenie. 

W sklepach ogrodniczych można znaleźć gotowe mieszanki w formie płynów lub granulek. Rozcieńczone płynne nawozy służą do podlewania roślin. Granulaty natomiast sypie się bezpośrednio pod krzewy i drzewa. Nawożenie iglaków powinno odbywać się głównie wiosną. Najlepiej między kwietniem a lipcem. Nie należy również zapominać o nawożeniu iglaków jesienią. Ta czynność pozwoli im przetrwać spokojnie zimę. 

 

Nawożenie iglaków – najczęściej popełniane błędy

Wydawać by się mogło, że nawożenie iglaków jest zbędne. Przecież w naturalnym środowisku żyją one nawet na piasku przy plażach. Nic bardziej mylnego. W warunkach uprawy rośliny iglaste potrzebują odpowiednio zbilansowanych dawek makro i mikroelementów. Oczywiście wszystko w rozsądnych ilościach. Na rynku dostępne są preparaty dostosowane do nawożenia iglaków. Jakie błędy są popełniane przy ich stosowaniu?

 

1. Za dużo nawozu 

Podstawowym błędem, spotykanym przy nawożeniu iglaków jest zbyt duża ilość nawozu. Czasami warunki glebowe są wystarczające, aby zapewnić roślinom optymalny wzrost. Jeśli ziemia jest żyzna, to nie należy przesadzać z nawożeniem iglaków. Trzeba również pamiętać, że małe rośliny potrzebują dużo mniej związków mineralnych do prawidłowego wzrostu. Ważnym aspektem są również gatunki iglaków, jak znajdują się na danym terenie. 

 

2. Zbyt kwaśna gleba

Wbrew powszechnej opinii nie wszystkie iglaki lubią kwaśną glebę. Niektóre, wręcz przeciwnie, są zwolennikami gleb zasadowych i obojętnych. Do takich gatunków roślin iglastych można zaliczyć niektóre odmiany sosny, świerku i jałowca. Zanim więc zabierzesz się za nawożenie iglaków, koniecznie sprawdź jakich warunków glebowych wymagają Twoje rośliny. 

Nawozy mineralne o bardzo niskim pH mogą doprowadzić do tak zwanego spalenia rośliny. W przypadku gleby naturalnie kwaśniej, lepiej stosować preparaty uniwersalne jak Ekologiczny nawóz uniwersalny BiOgardena. Lekko kwaśne pH nie zaszkodzi roślinom. Preparat ma naturalny skład, przez co nie wprowadza do gleby szkodliwych związków chemicznych. Jest to też środek o spowolnionym działaniu, więc używa się go tylko raz. Potrzebne roślinie związki mineralne są uwalniane wraz z jej wzrostem przez cały sezon. 

 

3. Za późne nawożenie iglaków związkami azotowymi

Azot i jego związki są niezbędne dla roślin podczas ich wzrostu. Naturalne nawozy przeznaczone dla roślin iglastych są bogate w związki azotowe. Z tego powodu nawożenie nimi iglaków powinno się odbywać wiosną. Wtedy rośliny potrzebują pobudzenia. Dobrym rozwiązaniem jest naturalny nawóz do roślin iglastych BiOgardena. On również jest preparatem o spowolnionym działaniu. Jego skład został specjalnie skomponowany dla iglaków. Najlepiej zadziała, gdy zastosuje się go w kwietniu. 

Pod koniec sierpnia natomiast trzeba przygotować rośliny iglaste do zimowania. Najlepszym sposobem będzie dostarczenie związków potasu i fosforu. Dzięki takim zabiegom iglaki będą odporniejsze na mróz i wysuszający je wiatr. Jesienne nawożenie iglaków ma też dobroczynny wpływ na gospodarkę wodną. Należy bowiem pamiętać, że ich wegetacja jest w tym okresie jedynie spowolniona, a nie zatrzymana. Doskonałym środkiem dostarczającym potrzebnych związków mineralnym będzie mączka bazaltowa. 

 

4. Stosowanie preparatów na brązowienie igieł

Ponieważ zjawisko to jest dość powszechne, producenci nawozów stworzyli specjalne mieszanki przeciw brązowieniu igieł. W wielu przypadkach są one pomocne. Niestety tylko na chwilę. Najważniejszą sprawą jest bowiem znalezienie przyczyny. Jeśli igły brązowieją, bo nawożenie iglaków jest źle prowadzone, to żadne dodatkowe preparaty nie pomogą. 

Stosując naturalny nawóz mineralny, trzeba zawsze ściśle stosować się do zaleceń producenta. Nie można używać nawozu na zapas, bo to zaszkodzi roślinie. Warto również zaopatrzyć się w papierki uniwersalne do badania pH gleby. 

Zanim sięgniesz po dodatkowe środki obciążające twój budżet, sprawdź, czy iglaki nie są chore lub nie mają szkodników. 

Przyczyn brązowienia igieł należy również szukać w naturalnych preferencjach iglaków. Jeśli brak im odpowiedniej ilości słońca, to igły stają się mniej zielone. Dolne partie tui także bardzo często tracą swój naturalny kolor. 

 

5. Pomijanie organicznego nawożenia iglaków

Stosowanie wyłącznie nawozów mineralnych, nawet tych o naturalnym składzie, to nie wszystko. Raz w roku powinno się zastosować nawóz organiczny, czyli kompost. Założenie kompostownika we własnym ogródku to bardzo proste zadanie. 

W wyznaczonym do tego miejscu wykonujemy najpierw warstwę drenażową, czyli gałęzie. Następnie umieszczamy warstwę torfu lub ziemi wymieszanej z gotowym kompostem. Na wierzchu gromadzimy resztki organiczne z gospodarstwa domowego. Mogą to być obierki, ogryzki, zgrabione liście, resztki trawy. 

W celu przyspieszenia procesu kompostowania można zastosować preparat Biopuls Compost. Ten naturalny i biodegradowalny środek pomoże w przekształceniu organicznych resztek we wspaniały nawóz.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 350,00 zł.
Kategorie
Producenci
Newsletter od uprawiaj.pl
Podaj swój adres e-mail i pozostańmy w kontakcie!
Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość z opisami produktów, nowościami i innymi ważnymi dla nas sprawami. W każdej chwili możesz się wypisać.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl