Copper watering Can Minkar (3L)
Regular price:
product unavailable
Description
3 Liters watering can, made of pure copper. The spout is beveled, for a special water swirl.
Precise casting in pots or planting soil. A gorgeous, practical and meaningful (antibacterial) piece of jewelry for your patio or garden. There is a long tradition of improving the quality of water by bringing it into contact with copper. This watering can also has the optimum size for watering several indoor plants, e.g. on a windowsill.
OUTSIDE IN WINTER will freeze the water in the watering can. This leads to the bulge, the tightness can no longer be granted!
Technical data
| Place of origin | Austria |
| Width | 15 cm |
| Length | 48 cm (width with spout) |
| Height | 28 cm (with handle) |
| Weight | 1 kg |
| Material | copper |
| Handle | copper |
| Capacity | 3 L |