Producenci
A na naszym blogu...
Sneeboer z zieloną energią!

Fabryka narzedzi Sneeboer w czerwcu 2020 roku rozpoczęła starania, aby uczynić swoją produkcję bardziej zrównoważoną. Na całym dachu budynku zostały zamontowane panele slonecze... 

Lipiec w Twoim ogrodzie – co posiać, a co poddać pielęgnacji?

Nadchodzi lipiec, a Ty zastanawiasz się jakie prace ogrodowe czekają na Ciebie w tym miesiącu? Okres letni bywa dla roślin bardzo trudny, ze względu na wysokie temperatury. Szczególnie ważne okazuje się podlewanie, nawożenie i pozbycie się tych roślin, które już zdążyły przekwitnąć. Zarówno żywopłot, jak i grządka pełna warzyw i ziół potrzebują Twojej uwagi w tym miesiącu. Dlatego koniecznie sprawdź, jakiego rodzaju prace powinieneś wykonać w lipcu w ogrodzie, aby cieszyć się piękną i zdrową roślinnością.

Nawożenie iglaków - 5 najczęściej popełnianych błędów

Zastosowanie iglaków jest ogromne. Obecnie spotkać je można w przestrzeni miejskiej, parkach, skwerach i prywatnych ogrodach. Nic dziwnego! W przeciwieństwie do roślin liściastych są zielone przez cały rok. Można je również dowolnie formować, przez co stają się jeszcze atrakcyjniejsze. Kolejnym ich atutem jest brak spadających jesienią liści, które trzeba zgrabić. Niestety zdarza się, że iglaki są przesuszone, nie rosną i wyglądają brzydko. Najczęściej jest to skutek nieprawidłowej pielęgnacji. Jak dbać o rośliny iglaste? Czy nawożenie iglaków jest trudne? Jakie błędy są często popełniane? Sprawdzamy!

Pielęgnacja japońskich narzędzi ogrodniczych

Pielęgnacja narzędzi

Jak dbać o japońskie narzędzia ogrodnicze?

Najwyższej jakości japońskie narzędzia ogrodowe do cięcia (sekatory, nożyce, maczety itpd.) są wykonywane przede wszystkim ze stali węglowych. Japońska stal węglowa jest twarda i ostra, ale może być bardziej krucha, niż wielu ludzi jest przyzwyczajonych - przy nieodpowiednim użytkowaniu pęknie. Ponadto - ze względu na wysoką zawartość węgla - jest to stal podatna na rdzewienie.

Aby japońskie narzędzia ogrodnicze służyły długo i bezproblemowo, należy trzymać się kilku zasad, dotyczących prawidłowego użytkowania, czyszczenia i ostrzenia: 

Prawidłowe użycie:

 • Nie tnij drutu, metalu, kamienia, plastiku ani innych twardych materiałów (nawet włókna bambusowe i niektóre bardzo twarde rodzaje drewna, zwłaszcza sęki i zadziory, mogą uszkodzić stalowe krawędzie).
 • Nie wykręcaj ani nie stosuj nierównomiernego nacisku.
 • Tnij galąź ukośnie pod kątem (nie w poprzek), aby ciąć wzdłuż włókien drewna.
 • Zwróć uwagę na podane maksymalne średnice ciętych gałęzi, nie przesadzaj.
 • Do cięcia twardszego drewna używaj podstawy ostrzy, a nie końcówek.

Utrzymanie w czystości:

 • Zmyj żywicę, soki, rdzę i inne naloty za pomocą bloku do czyszczenia ostrzy crean mate.
 • Dobrze wysusz narzędzie, następnie nałóż olej kameliowy i rozprowadź za pomocą ściereczki. Nakładanie oleju ułatwi dozownik do oleju.
 • Narzędzia przechowuj w suchym miejscu.

Ostrzałka osełka kamień wodny

Regularne ostrzenie:

Nowe narzędzia przez jakiś czas nie będą wymagały ostrzenia, ale po pewnym czasie zauważysz, że krawędź stopniowo traci swoją ostrość, zwłaszcza jeśli kształtujesz żywopłoty (do tego potrzebujesz naprawdę ostrych narzędzi). 

 • Sekatory ostrz co kilka tygodni.
 • Nożyce do liści (sekatory do żywopłotu, bukszpanu) warto ostrzyć przy każdym użyciu.
 • Do podstawowego ostrzenia polecamy kamień o ziarnistości #1000.

 

Pielęgnacja drewnianych trzonków

Drewniane trzonki w większości japońskich narzędzi ogrodniczych są nielakierowane. Zapewnia to przyjemniejszą pracę, lepsze warunki dla dłoni (mniej potu), większą stabilność i lepszy kontakt z narzędziem.

Nielakierowane trzonki są jednak podatne na wpływ warunków atmosferycznych, w celu zabezpieczenia drewna najlepiej użyć naturalnego oleju roślinnego.  

 

 
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 300,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl