Czy wiesz jak urządzić mały ogródek przy domku szeregowym?

Czy wiesz jak urządzić mały ogródek przy domku szeregowym?

Domek szeregowy dla wielu osób stanowi namiastkę życia na wsi. Daje upragnioną przestrzeń wewnątrz mieszkania i odrobinę zieleni na zewnątrz budynku. Sprawdź, jak urządzić mały ogródek, aby maksymalnie wykorzystać niewielki metraż. 

 

Ogrodnicze pasje w skali mikro

Działki przy domu szeregowym to zwykle niewielki fragment ziemi. Zastanawiając się, jak urządzić mały ogródek dysponując dosłownie kawałkiem zielonego kącika, warto starannie rozplanować przestrzeń. Część można zadaszyć, tworząc taras z miejscem na wypoczynkowe meble ogrodowe. Nie warto całkowicie rezygnować z pasa zieleni, jaką daje trawnik. Wystarczy go ogrodzić, przez co trawa nie będzie zagłuszała innych roślin. Soczystą zieleń zapewni regularne podlewanie, nawożenie i napowietrzanie. Do tego celu przydają się też spulchniacze, haczki i motyki. Koniecznie muszą być ostre, wytrzymałe i elastyczne.

 

Zielony azyl z jednym ogrodnikiem

Plusem niewielkiej działki jest fakt, iż prawie wszystkie prace na niej może wykonać jedna osoba. Stworzy projekt, oczyści teren, spulchni i nawiezie nową ziemię, wysieje trawę, wykona nasadzenia i obrzeża. Co więcej, nie zajmie jej to zbyt wiele czasu. Jak urządzić mały ogródek, żeby nasze prace nie poszły na marne? Niewielka przestrzeń nie wymaga instalowania kosztownego systemu nawadniającego. Pojedyncze rośliny można zabezpieczyć poprzez ceramiczny nawadniacz, wykonany z gliny bez szamotu. Wkłada się go do doniczki lub wkopuje w ziemię, a woda powoli przesącza się przez porowatą powierzchnię, zapewniając wilgotność gleby. 

 

Postaw na rośliny mrozoodporne

Jak urządzić mały ogródek, dysponując różnymi roślinami? Większe rośliny powinny stanowić tło dla mniejszych. Drzewo dobrze komponuje się z krzewem a krzew z mniejszymi roślinami doniczkowymi. Jeśli chcesz cieszyć się urodą zielonego kącika, postaw na odmiany mrozoodporne. Warto je zabezpieczyć przed przeciągami. Masz miejsce na rabaty? Ich kształt, jak również wysokość roślin dopasuj do wielkości ogrodu. Przy wyjątkowo małym ogrodzie można postawić wyłącznie na rośliny doniczkowe. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, poszukaj inspiracji w książce "Ogród w pojemnikach". Z lektury dowiesz się, jak szybko i łatwo stworzyć barwny zakątek.

W małych ogrodach liczą się dobry plan i symetria wszystkich elementów. Przy planowaniu własnego, zielonego azylu warto wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich domowników, w tym dzieci i czworonogów.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 350,00 zł.
Kategorie
Producenci
Newsletter od uprawiaj.pl
Podaj swój adres e-mail i pozostańmy w kontakcie!
Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość z opisami produktów, nowościami i innymi ważnymi dla nas sprawami. W każdej chwili możesz się wypisać.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl