Jak Japończycy tworzą z ogrodów dzieła sztuki?

Jak Japończycy tworzą z ogrodów dzieła sztuki?

Jak Japończycy tworzą z ogrodów dzieła sztuki?

Harmonia, bliskość natury i symbolika - te trzy cechy charakteryzują ogród japoński. Ma on imitować przyrodę i wpisywać się w otaczający pejzaż. Ogród japoński jest niezwykle plastyczny, dobrze skomponowany tworzy wręcz obrazową scenerię. Wykreowanie i pielęgnacja takiego ogrodu to prawdziwa sztuka, której poświęcić trzeba serce i czas.

 

Sztuka tworzenia ogrodów

Japończycy, tworząc z zakładania ogrodów sztukę, oddają hołd naturze. W ogrodzie japońskim każdy element ma swoje miejsce i jest dopracowany do perfekcji. Nie ma tu miejsca na sztuczne, tandetne ozdoby. Wszystkie fragmenty ogrodu muszą pochodzić od natury. Ogrodnicy w swych działaniach dążą do uzyskania harmonii. Ogród japoński zachwyca swoją prostotą i naturalnym surowym pięknem.

Wyróżnia się różne style ogrodu japońskiego, najpopularniejsze z nich to: tsukiyama (ogród wzgórzowy), karesansui (ogród odtwarzający naturalny krajobraz; ogród zen, często powiązany z buddyzmem,) oraz chaniwa (ogród herbaciany).

 ogród japoński we Wrocławiu

Elementy ogrodu japońskiego

W ogrodzie japońskim przestrzeń jest ściśle uporządkowana, a rośliny pielęgnowane zgodnie z precyzyjnymi zasadami. Wszystko po to, by jak najwierniej odwzorować przyrodę, uzyskać jak najbardziej naturalny efekt i przede wszystkim ukryć działanie człowieka. Elementy, które muszą znaleźć się w ogrodzie japońskim to: woda lub żwir (w zależności od stylu), kamienie zbliżone do siebie kształtem i formą, rośliny (dominują rośliny zielone o zbliżonym odcieniu, które są poprzetykane kwitnącymi kwiatami). Ogród japoński to także charakterystyczna elementy architektoniczne – mostek i kamienne latarnie.

 

Techniki formowania roślin

Najważniejsze w ogrodzie japońskim jest formowanie roślin. Osoba, która chce stworzyć swój własny ogród, musi być przede wszystkim cierpliwa. Wzrost drzew, krzewów i kwiatów oraz nadawanie im odpowiedniego kształtu zajmuje wiele lat.

Najpopularniejszą techniką czy raczej sztuką formowania roślin jest bonsai. Miniaturowe drzewko, w zależności od jego rodzaju może rosnąć zarówno w domu jak też na zewnątrz. Bonsai, czyli sztuka miniaturyzacji drzew to uzyskanie preferowanego kształtu poprzez regularne przycinanie i drutowanie. Zobacz nasze narzędzia ogrodnicze do uprawy bonsai.

drewka bonsai

 

Niwaki to nazwa kolejnej techniki formowania roślin stosowanej w ogrodzie japońskim. Drzewa sadzone są bezpośrednio w ziemi. Chcesz uformować niwaki? Pamiętaj, że ta technika przeznaczona jest do drzew iglastych. Roślinom nadaje się charakterystyczny płaski kształt, który przywodzi na myśl talerze lub chmury.

drzewo niwaki

 

Nikt nie wyobraża sobie japońskiego ogrodu bez azalii. O-karikomi to technika formowania tych kwiatów oraz zielonych roślin. Krzewy przycina się w taki sposób, żeby wydobyć asymetrię oraz stworzyć efekt kuli lub kształtów przypominających fale.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 350,00 zł.
Kategorie
Producenci
Newsletter od uprawiaj.pl
Podaj swój adres e-mail i pozostańmy w kontakcie!
Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość z opisami produktów, nowościami i innymi ważnymi dla nas sprawami. W każdej chwili możesz się wypisać.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl