Jak pielęgnować wrzosy w domu i na balkonie?

Jak pielęgnować wrzosy w domu i na balkonie?

Lubisz rośliny, z których można łatwo stworzyć estetyczne kompozycje kwiatowe? Naucz się, jak pielęgnować wrzosy a twój podziw dla bogactwa tego gatunku szybko nie minie. To piękne rośliny, które występują w bardzo szerokiej palecie kolorystycznej. W jaki sposób o nie zadbać?

 

Czy wrzosy można trzymać w domu?

Wprawdzie większość z nas kojarzy wrzosy z jesienią, niektóre zaczynają kwitnąć już w lipcu. Najwytrwalsze odmiany utrzymują kwiatostan nawet do grudnia. Dzikie wrzosy to piękny element lasów i pagórków, nawet w mniej sprzyjającym, wietrznym klimacie. Ich obecność w domu wywołuje mieszane uczucia. W krajach północnych wrzos jest kojarzony z ubóstwem. Skandynawowie do dzisiaj wierzą, że ta roślina w domu przynosi nieszczęście, pecha lub chorobę. Wrzosy lądują więc na grobach, jak w Polsce chryzantemy. Tymczasem według Celtów to magiczny kwiat. Symbolizuje miłość, szczęście i pasję. Gałązka wrzosu, włożona pod poduszkę, miała przywoływać prorocze sny.

 

Prawidłowa pielęgnacja w warunkach domowych

Jeżeli zastanawiasz się, jak pielęgnować wrzosy, w pierwszej kolejności przygotuj im odpowiednią doniczkę. Powinna być dość duża, aby mogła pomieścić całą bryłę korzeniową krzewinki. Wrzosy muszą mieć podłoże przepuszczalne. Zbyt duża wilgoć w doniczce jest dla nich niebezpieczna. Warto do doniczki wsypać materiał drenażowy, jak małe kamyki. Do podlewania najlepiej stosować wodę odstaną. W tym celu przydaje się konewka miedziana, w której woda powinna stać nawet kilkanaście godzin. Przy twardej wodzie na jej dnie mogą osadzić się minerały, szkodliwe dla rośliny. Wodę powinno się lać bezpośrednio na podłoże, bez moczenia rośliny.

 

Idealne stanowisko dla wrzosów

Wrzosy uwielbiają ziemię z kwaśnym PH. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie dla nich ziemia torfowa. Jak pielęgnować wrzosy, żeby jak najdłużej przetrwały? Wszystkie odmiany lubią słońce, dlatego nie dla nich zacienione balkony czy parapety. Najlepiej doniczki umieścić w miejscu z dostępem do promieni słonecznych. Kluczem do sukcesu uprawy jest uważana obserwacja roślin. Jeśli wzrost nie jest zadowalający, warto wrzos przenieść w inne miejsce. Wrzosy domowe w przeciwieństwie do ogrodowych bardzo dobrze sobie radzą bez nawożenia. Roślina, która przestała kwitnąć, jest gotowa do zimowego spoczynku. Doniczki balkonowe należy wtedy przenieść do wnętrza, ponieważ wrzos nie jest odporny na mróz. 

Jak zadbać o bujne kwitnienie wrzosów? Najlepiej wiosną mocno poprzycinać ich zwiędłe kwiatostany, ale bez ingerencji w pędy rośliny.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 350,00 zł.
Kategorie
Producenci
Newsletter od uprawiaj.pl
Podaj swój adres e-mail i pozostańmy w kontakcie!
Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość z opisami produktów, nowościami i innymi ważnymi dla nas sprawami. W każdej chwili możesz się wypisać.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl