Jak powinna wyglądać pielęgnacja storczyków w warunkach domowych?

Jak powinna wyglądać pielęgnacja storczyków w warunkach domowych?

Storczyk ze względu na swoją wyjątkową urodę jest szczególnie lubianą rośliną. Zwraca uwagę pięknymi kwiatami, które składają się z kilku płatków, przypominających nieco skrzydła motyla. Pielęgnacja storczyków jest nieco wymagająca, zwłaszcza jeśli chodzi o ich właściwe podlewanie.

Storczyki - powiew egzotyki

Storczykowate to dość liczna grupa roślin, w której można znaleźć gatunki mniej i bardziej egzotyczne. Część z nich nie nadaje się do domowej uprawy, inne idealnie wpasowały się w polski klimat. Niektóre z kwiatów są bardziej wymagające i kapryśne. Z tego powodu przygodę ze storczykami najlepiej zacząć od powszechnie dostępnych gatunków. Radość z uprawy jest ogromna, ponieważ orchidee, jeśli są właściwie pielęgnowane, długo i obficie kwitną. W Polsce dostępne są odmiany białe, żółte, różowe i fioletowe, jak również z plamkami na płatkach. Planując zakup kwiatka dla siebie, warto dowiedzieć się, jak powinna wyglądać pielęgnacja storczyków.

W gąszczu korzeni

Na jednym pędzie storczyka może kwitnąć kilka, a nawet kilkanaście kwiatów. Pojedynczy okaz wypuszcza jeden, czasem dwa pędy, wyrastające pośród długich, ciemnozielonych liści. Cechą charakterystyczną rośliny są poskręcane korzenie, które często wystają poza doniczkę. Nie jest to niewłaściwe, ponieważ w naturze kwiaty rosną ponad poziomem gruntu lub na drzewach. Pielęgnacja storczyków to przede wszystkim odpowiednie podlewanie. Powinno przypominać naturalne opady i być skierowane bezpośrednio na korzenie. Doskonale nadają się do tego zadania specjalne spryskiwacze - rozpylacze wody, dostępne w sklepie Uprawiaj.

spryskiwacze do storczyków

Storczyka lepiej przesuszyć, niż przelać

Storczyk lubi wodę, ale najlepiej wstrzymać się z podlewaniem do momentu całkowitego wyschnięcia korzeni. Kwiat nie powinien zbyt długo stać w wodzie, więc po intensywnym zroszeniu warto odczekać, aż korzenie przestaną kapać i dopiero wtedy przekładać je do doniczki. Przemoczenie powoduje gnicie korzeni, co szybko przełoży się na zamieranie rośliny. Z tego powodu przed podlaniem storczyków warto przyjrzeć się kondycji podłoża. Jeśli korzenie są zielone, nie wymagają podlewania. Białe i suche już tak. W celu łatwego monitorowania ich stanu, dobrym pomysłem jest umieszczenie kwiatu w przezroczystej osłonce, osadzonej w doniczce.

Storczykowate rośliny doniczkowe mają nieregularny czas podlewania. Z tego powodu latem podczas upałów i zimą, kiedy działa ogrzewanie, należy się uważniej przyglądać ich korzeniom.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 350,00 zł.
Kategorie
Producenci
Newsletter od uprawiaj.pl
Podaj swój adres e-mail i pozostańmy w kontakcie!
Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość z opisami produktów, nowościami i innymi ważnymi dla nas sprawami. W każdej chwili możesz się wypisać.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl