Jak przesadzać storczyki? Praktyczne podpowiedzi i ważne zasady

Jak przesadzać storczyki? Praktyczne podpowiedzi i ważne zasady

Storczyki to kwiaty, które coraz częściej goszczą w naszych domach. Za szczególnie popularne uchodzą odmiany falenopsisy i cymbidium. Jak przesadzać storczyki o tak skomplikowanych nazwach? Wbrew pozorom jest to bardzo proste.

 

W gąszczu korzeni

Kupując storczyka, zwykle otrzymuje się kwiat, wsadzony do niewielkiej, dość ciasnej doniczki. Najczęściej jest ona przezroczysta, więc dodatkowo możemy przez nią widzieć gąszcz splątanych korzeni. Wydaje nam się, że roślinie jest niezbyt wygodnie, dlatego instynktownie mamy ochotę uchronić ją od ścisku i podarować jej miejsce w nowej doniczce. Tymczasem kwiat świetnie sobie radzi w takich warunkach. Dopóki korzenie wyglądają zdrowo i nie noszą oznak chorób, nie trzeba zastanawiać się, jak przesadzać storczyki. Co kilka lat jednak warto pomyśleć o takim zabiegu pielęgnacyjnym.

 

Storczyk gotowy do przeprowadzki

Po czym poznać, że storczyk powinien zmienić doniczkę? Uważna obserwacja rośliny to podstawa. Jeśli dolna część korzeni nie mieści się w dotychczasowej doniczce, a górna wyrasta na zewnątrz, to czas, aby działać. Podobnie, jeśli podłoże kwiatu całkowicie się rozłożyło. Jak przesadzać storczyki? Należy ostrożnie potraktować ich korzenie. Najlepiej obficie je zmoczyć przed przesadzeniem, żeby stały się bardziej sprężyste. Storczyk potrzebuje doniczki z dużymi otworami na dnie, ułatwiającymi swobodny odpływ wody. Otwory sprawiają również, że korzenie mogą luźno wystawać, biorąc udział w procesie fotosyntezy. Z tego powodu warto kupować doniczki przezroczyste.

 

Jak przesadzać storczyki kwitnące?

W warunkach naturalnych storczyki nie rosną bezpośrednio w gruncie, tylko swobodnie zwisają z konarów drzew lub skalnych szczelin. Sięgają resztek jedzenia lub kawałków kory, które są dla nich siedliskiem. Z tego powodu nie ma sensu wkładać ich do typowej ziemi kwiatowej lub ogrodniczej. Przenosiny kwiatu należy wykonać na początku wegetacji, czyli wczesną wiosną. Kwitnących okazów raczej nie powinno się ruszać. Wyjątkiem są sytuacje, gdy kwiat choruje lub jest przesuszony bądź zbyt mocno nawodniony. Mimo że storczyki pochodzą z klimatu, który zapewnia im wilgoć, nie tolerują nadmiaru wody. Moczenie korzeni nie wpływa korzystnie na kondycję rośliny.

Piękne i delikatne kwiaty wymagają starannej pielęgnacji. Można zainwestować w specjalny rozpylacz do nawadniania korzeni, dostępny w sklepie Uprawiaj. Jego dodatkową zaletą jest to, że jednocześnie czyści domowe rośliny, emitując mgiełkę o długości strumienia 60 cm.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 350,00 zł.
Kategorie
Producenci
Newsletter od uprawiaj.pl
Podaj swój adres e-mail i pozostańmy w kontakcie!
Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość z opisami produktów, nowościami i innymi ważnymi dla nas sprawami. W każdej chwili możesz się wypisać.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl