Jak sadzić borówkę amerykańską, żeby móc liczyć na obfite zbiory?

Jak sadzić borówkę amerykańską, żeby móc liczyć na obfite zbiory?

Owoce borówki są powszechnie dostępne, jednak małe opakowanie jest dość drogie. Z tego powodu wiele osób, dysponujących przydomowym ogródkiem zastanawia się, jak sadzić borówkę amerykańską, aby móc liczyć na własne zbiory. Od czego zacząć tworzenie własnej plantacji?

 

Borówka wysoka lub jagoda amerykańska

Wysoki krzew jagodowy ma kilka nazw, ale każda dotyczy tego samego gatunku. W wersji nieprzycinanej krzak może osiągnąć nawet 3 metry wysokości. Owoce borówki amerykańskiej to jagody, które wyglądem, choć nie wielkością, przypominają jagody leśne. Mają ciemnoniebieski kolor z woskowym nalotem. Największe okazy owoców osiągają średnicę do 3 cm. Są zaliczane do „superfruits” mimo sporej zawartości cukru. Ich wnętrze kryje wiele soli mineralnych, witaminy takie jak A, B1, B2, B6, E, K, C oraz kwas foliowy. Jak sadzić borówkę amerykańską, żeby pięknie owocowała? Najlepiej mieszać różne odmiany. Zapylanie krzyżowe z sąsiednich krzewów zwiększa współczynnik zawiązywania owoców na tych roślinach.

 

Kiedy najlepiej sadzić krzewy?

Niektórzy amatorzy ogrodnictwa utrzymują, że borówkę amerykańską można sadzić przez większość roku. To dość ryzykowne działanie. Zakłada się, że najlepsze terminy to późna jesień lub wiosna, ze wskazaniem na tę pierwszą. Jak sadzić borówkę amerykańską, żeby szybko się przyjęła? Rośliny posadzone w październiku lub listopadzie są w stanie wytworzyć nowe korzenie. Dzięki temu wiosną są już silniejsze i nastawione na silny wzrost. Zwolennicy sadzenia wiosennego muszą się nastawić na częstsze podlewanie. Jesienne krzewy należy zabezpieczyć przed mrozem poprzez kopczykowanie podnóża pędów.

 

Jak sadzić borówkę amerykańską - przygotowanie podłoża

W naturalnych warunkach borówka rośnie na terenach wilgotnych lub mokrych. Lubi okolice bagien, jezior i osłonięte od wiatru stoki. W polskim klimacie roślina wymaga gleb kwaśnych o pH 3,5-4,0. Pomocne jest stosowanie trocin iglaków, kory sosnowej lub kwaśnego torfu ogrodniczego. Borówka dobrze czuje się w ziemi wilgotnej, ale nie mokrej. Po zasadzeniu krzaków warto zastosować naturalne nawozy wieloskładnikowe, dostępne w sklepie Uprawiaj. Najwięcej dawek powinno się stosować jesienią lub wczesną wiosną. Jednym pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych jest przycięcie pędów krzaka na kilka oczek nad ziemią.

Borówkę amerykańską rzadko atakują szkodniki. Nawet gdy się pojawią, nie są groźne, dlatego można całkowicie zrezygnować ze stosowania środków ochrony roślin.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 350,00 zł.
Kategorie
Producenci
Newsletter od uprawiaj.pl
Podaj swój adres e-mail i pozostańmy w kontakcie!
Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość z opisami produktów, nowościami i innymi ważnymi dla nas sprawami. W każdej chwili możesz się wypisać.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl