Jak sadzić ziemniaki? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jak sadzić ziemniaki? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Pozornie banalna czynność może okazać się nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli robisz to po raz pierwszy! Bez względu jednak na doświadczenie, jakim możesz pochwalić się w zakresie prowadzenia domowego warzywniaka, warto raz jeszcze przypomnieć sobie jak sadzić ziemniaki. W końcu problemy nierzadko pojawiają się o wiele wcześniej niż w momencie wkładania bulwy w ziemię.

 

Główne zasady domowej uprawy

Decydując się na uprawę ziemniaków w przydomowym ogródku, warto odpowiednio wcześnie zdać sobie sprawę z tego, że jest to zajęcie... mało opłacalne. Na szczęście każdy medal ma dwie strony i także w tym wypadku bez trudu znajdziesz mnóstwo korzyści, głównie niematerialnych. Wiedząc,  jak sadzić ziemniaki unikniesz konieczności ich kupowania, a w konsekwencji – zadbasz o zdrowie całej rodziny! W końcu domowa uprawa jest wolna od pestycydów i innych szkodliwych substancji. Jakie są główne zasady, które musisz znać, by zebrać oczekiwane plony? Poznaj cztery najważniejsze!

 

1. Wybierz odpowiednią odmianę

Pierwszym napotkanym problemem niewątpliwie będzie wybór odpowiedniej do domowego ogródka odmiany ziemniaków. Z uwagi na fakt, że zdecydowana większość działkowiczów decyduje się na sadzenie ziemniaków wczesną wiosną, warto sięgnąć po odmiany wczesne. W przydomowych ogródkach i na działkach sprawdzą się między innymi „Irys”, „Velox” oraz „Irga”.

 

2. Rozpoznaj ziemniaki do sadzenia

Ziemniaki odpowiednie do sadzenia to tak zwane sadzeniaki. Rozpoznasz je po dużych wyraźnych oczkach, możesz także kupić je w sklepie ogrodniczym. Zanim jednak trafią do Twojego ogródka, należy przez siedem dni zapewnić im temperaturę około 14 stopni Celsjusza po to, by zaczęły lekko kiełkować.

 

3. Zadbaj o odpowiednią glebę

Glebę do sadzenia ziemniaków należy przygotować już jesienią. Wówczas korzystając ze szpadla kutego, najlepiej ze stali nierdzewnej warto przekopać ziemię. Kolejnym krokiem będzie zmieszanie jej z odpowiednim, naturalnym nawozem. Możesz sięgnąć po obornik lub biohumus. Warto także pamiętać, że gleba do sadzenia ziemniaków powinna być lekko kwaśna i stale wilgotna.

 

4. Wybierz najlepszy czas

Najlepszym czasem dla sadzenia wczesnych ziemniaków jest kwiecień lub początek maja. Warto jednak jednocześnie kierować się temperaturą, a ta nie powinna być niższa niż osiem i wyższa, niż 10 stopni Celsjusza.

 

Jak sadzić ziemniaki w praktyce?

Nadszedł czas, by dowiedzieć się, jak sadzić ziemniaki! Niezbędny okaże się szpadelek dedykowany do sadzenia. Z jego pomocą przygotuj niespełna 10-centymetrowe dołki, a w każdy dołek wsyp odrobinę popiołu. Ziemniaki wkładaj kiełkami do góry. Po upływie około dwóch maksymalnie trzech tygodni ziemniaki należy zasypać, tworząc 20-30-centymetrowe redliny.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 350,00 zł.
Kategorie
Producenci
Newsletter od uprawiaj.pl
Podaj swój adres e-mail i pozostańmy w kontakcie!
Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość z opisami produktów, nowościami i innymi ważnymi dla nas sprawami. W każdej chwili możesz się wypisać.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl