Kiedy i jak sadzić tulipany w przydomowym ogrodzie?

Kiedy i jak sadzić tulipany w przydomowym ogrodzie?

Większość kwiatów kojarzymy z konkretną porą roku. Najbardziej wyczekiwane są odmiany wiosenne. Bywa, że aby móc cieszyć się pięknym ogrodem wiosną, trzeba zabrać się za prace jeszcze jesienią. Jak sadzić tulipany, które są jedną z barwniejszych wizytówek odradzającej się przyrody?

 

Barwne rabaty

Kolorowe dywany z tulipanów to jeden z piękniejszych widoków nie tylko dla hodowcy roślin. Urodę tego gatunku docenia wielu ogrodników amatorów. Tulipany od lat niepodzielnie królują w wiosennych ogrodach. Według źródeł, wyhodowano już ponad 15 tys. odmian tego gatunku. Ich kwiaty różnią się dosłownie wszystkim: wielkością, kolorem i kształtem płatków, jak również terminem kwitnienia. Jak sadzić tulipany, aby móc liczyć na piękny efekt? Jeśli chcemy się nimi cieszyć w marcu i kwietniu, cebulki muszą znaleźć się w ziemi już jesienią. Najlepiej na przełomie września i października. Im dłużej będziemy zwlekać, tym mniej pozostanie czasu na ukorzenienie się przed zimą.

 

Jak sadzić tulipany - selekcja cebulek

Tulipany wyrastają z niewielkich cebulek. Do sadzenia powinno się wybrać jedynie zdrowe okazy, bez oznak gnicia lub uszkodzenia. Chore egzemplarze nie tylko zmarnieją, ale dodatkowo zakażą sąsiadujące z nimi rośliny. Wielu ogrodników do sadzenia wykorzystuje cebulki z poprzednich lat. Warto je przed włożeniem do ziemi nieco zaprawić. W tym celu moczy się je w roztworze wody z odpowiednim preparatem, na przykład środkiem biologicznym. Najbardziej ekologiczne produkty tego typu można znaleźć w sklepie Uprawiaj. Wspomagają roślinę, jednocześnie dbając o glebę. Brak chemii w nawozach to najlepsza gwarancja pięknego i zdrowego ogrodu.

 

Właściwe przechowywanie

Kupując nowe cebulki tulipanów, warto zasadzić je jak najszybciej. Przechowywane w niewłaściwych warunkach mogą przesuszyć się lub zgnić. Cebulki, które muszą nieco zaczekać na zasadzenie, powinno się przechowywać w drewnianej skrzynce, najlepiej w chłodnym miejscu. Można je przesypać suchym piaskiem lub trocinami. W takiej wersji przetrwają nawet kilka tygodni. Jak sadzić tulipany, aby pięknie zakwitły? Najlepiej w miejscu nasłonecznionym. Pięknie prezentują się pod koronami drzew liściastych. Zanim te zacienią powierzchnię dookoła, tulipany zdążą już przekwitnąć.

Warto przyjrzeć się glebie, w jakiej posadzimy tulipany. Powinna być żyzna i przepuszczalna. Podłoże gliniaste sprawi, że kwiat nie wytworzy odpowiedniego systemu korzeniowego.

 

Jakich narzędzi użyć do sdzenia tulipanów?

Do sadzenia tulipanów i innych roślin cebulowych najczęściej używa się sadzaków tubowych, pomocny może okazać się np. holenderski sadzak do cebul Sneeboer. Ale Holendrzy przygotowali też coś specjalnego... i tu ważna uwaga! Milion tulipanów na holenderskiej wystawie tulipanów Keukenhoff sadzona jest przy użyciu tradycyjnego holenderskiego szpadelka do sadzenia tulipanów.

holenderski szpadelek do sadzenia tulipanów

Masywną glowicę wbija się w ziemię niczym siekierę. Następne trzymając za trzonek, porusza się narzędziem do przodu i do tyłu, tworząc w ten sposób odpowiedni otwór. 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 350,00 zł.
Kategorie
Producenci
Newsletter od uprawiaj.pl
Podaj swój adres e-mail i pozostańmy w kontakcie!
Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość z opisami produktów, nowościami i innymi ważnymi dla nas sprawami. W każdej chwili możesz się wypisać.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl