Maj to pierwszy naprawdę ciepły miesiąc roku. Każdy ogród nabiera wówczas kolorów i budzi się do życia. Dla ogrodnika jest to czas wytężonej pracy. Aby cieszyć się pięknym ogrodem, należy w odpowiednim momencie zadbać o konkretne rośliny. Niektóre należy przyciąć, inne wymagają przesadzenia. Wokół delikatnych roślin powinno się spulchnić ziemię. Jak zorganizować maj w ogrodzie? Jak zaopiekować się ogrodem warzywnym?
Początkujący ogrodnicy mają z pewnością więcej pytań, gdy w ogrodzie pojawia się maj. Co sadzić? Kiedy? Co radzi kalendarz ogrodnika? Oto 12 najważniejszych wskazówek dla każdego pasjonata ogrodu - odpowiednich właśnie na maj. Zgromadziliśmy je w jednym miejscu, abyś mógł cieszyć się ogrodem aż do późnej jesieni.
Maj w ogrodzie — kalendarz ogrodnika
Newralgiczne w maju bywają przymrozki. Dlatego planując sadzenie, warto wykonać je po „zimnej Zośce”. Zwłaszcza jeżeli twój ogród znajduje się w górskim krajobrazie. Pracy i tak w majowym ogrodzie nie zabraknie. Czym warto zająć się przed „kalendarzowymi” przymrozkami?
1. Przycinanie – roślinne porządki
Wrzosy najlepiej ściąć do 1/3 długości, aby rosły bardziej zwarte. Nadmiernie wybujałe pędy bluszczu albo rdestu warto przyciąć, aby się pięknie rozwinęły. To samo dotyczy wszelkich roślin tarasowych o chaotycznym „pozimowym” wyglądzie. Forsycje, miniaturowe wierzby, pigwowce trafiają pod nożyce po przekwitnięciu. Pod koniec maja zaopiekuj się przekwitniętymi różanecznikami. Delikatnie usuń przekwitnięte kwiatostany.
2. Więcej tlenu w glebie – lepiej!
Każda roślina potrzebuje tlenu, promieni słońca i wody. Jako troskliwy opiekun, spulchnij glebę między roślinami. Chwasty nie są tu mile widziane. Dodatkowo warto wyłożyć korą lub kompostem ziemię, aby zatrzymać w niej wodę. Wszystko dla wygody i komfortu ogrodowych roślin. Na ogół jest to miesiąc, kiedy warto zastosować nawóz, który zagwarantuje roślinom lepszy start.
3. Wiosenne kwiaty cebulowe wybierają żółty!
Kiedy wiosenne kwiaty już przekwitną, warto dać im czas. Dopiero gdy zżółkną liście, roślina gotowa jest na zimowanie. Wcześniej w cebulkach zbierała pokarm, aby znów pięknie zakwitnąć w nowym sezonie. Żółte liście oznaczają porę na wysuszenie cebul i pozostawienie ich do wysadzenia we wrześniu.
4. Trawnik wizytówką ogrodnika
Każdy trawnik lubi być koszony raz w tygodniu oraz podlewany w okresach suszy. Wiosną warto usunąć wszystko co zniekształca jego jednolity wygląd. Bardzo przydatny jest przyrząd do usuwania pojedynczych chwastów. W miarę konieczności można zastosować nawóz, aby trawnik upiększył ogród soczystą zielenią.
5. Ślimaki traktuj humanitarnie, chroń rośliny przed chorobami!
Jest wiele ciekawych sposób na walkę ze ślimakami. Są w sklepach specjalne obejmy do roślin. Można wspomagać je, wysypując ostry żwir lub popiół z grilla. Co do chorób, to warto przyglądać się roślinom w ogrodzie. Choroba rozpoznana w maju do duży plus dla ogrodnika. Wystarczy niewielki oprysk, który zapewni roślinom ładny wygląd. Pod koniec miesiąca jest czas na opryskanie iglaków karłowatych przeciw przędziorkom.
Maj w ogrodzie po „zimnej Zośce”
6. Sadzenie! Czas! Start!
Narzędzia do sadzenia przygotowałeś już dawno. W drugiej połowie miesiąca przychodzi ciepły maj. Co wówczas sadzić w ogrodzie? Możesz wysadzić do gruntu delikatne dalie, begonie bulwiaste, strzeliste mieczyki i inne rośliny kwitnące. To jak moment tworzenia dzieła. Ogrodnik bierze do ręki sadzak, obok przygotowany szpadelek holenderski i sadzonki kolorowych kwiatów. Można wysiać nasturcje i nagietki. Na końcu listy warto ustawić wysiewanie nasion kwiatów dwuletnich. Należą do nich: bratki, stokrotki, malwy, dziewanny, goździki brodate i niezapominajki.
7. Bez wody nic nie urośnie!
Banał, jakich mało! Jednak wielu ogrodników zapomina, że często sam majowy deszcz nie wystarczy. Żeby ogród zakwitł i zachwycająco się rozwinął, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie. Z drugiej strony, to niebywała przyjemność przejść się po alejkach własnego ogrodu z piękną konewką. Podlewając, przyjrzyj się, jak rośnie coś, co niedawno posadziłeś.
8. Pozwól piąć się w górę
Wiele roślin w maju obudziło się na dobre. Rosną z każdym dniem. Dlatego właśnie w maju koniecznie trzeba przywiązać do podpórek wszystkie wysokie byliny. Zadbać o naturalny komfort rozrostu dla roślin pnących. Dzięki nim przestrzeń ogrodu staje się przytulna, prywatna i własna.
9. Nie zapomnij o domowym ogrodzie
Kiedy błyśnie majowe słońce, w głowie zapala się lampka – ogród. Jednak prawdą jest, że rośliny domowe również potrzebują wówczas opieki. Maj to czas na zrobienie domowych sadzonek. Warto wybrać wcześniej kwiaty, które chcesz rozmnożyć. Te rośliny również regularnie potrzebują wody, aby dobrze wzrastać. Na całe szczęście, do domu można zastosować gliniane nawadniacze do doniczek. Dzięki nim podlewanie będzie rzadsze i wygodniejsze. A ogrodnik będzie mógł wrócić do słonecznego ogrodu.
Maj w ogrodzie warzywnym i owocowym
Ogród to nie tylko piękne kwiaty drzewa i krzewy. Jeśli mądrze rozplanować zagospodarowanie terenu, będzie Cię karmił. Jednak to wyjątkowy element ogrodu. Wymaga wiele cierpliwości i szczerych chęci.
10. Włóknina – czapka niewidka dla przymrozku.
Owoce z przydomowego sadu są najlepszych towarzyszem lata. Dlatego warto chronić kwiaty drzew owocowych przed przymrozkami. Świetnie do tego nadaje się włóknina.
11. Najpierw seler, por, kapusta.
W pierwszej kolejności w ogrodzie warzywnym warto posadzić seler, por i kapustę. Gdy miną przymrozki wówczas zaczyna się czas na sadzenie pomidorów, papryki i ogórków. Później można swobodnie zająć się rozsadą przypraw: bazylii lub majeranku. A między truskawki posadź czosnek, aby uchronił je przed pleśnią.
12. Pieczołowicie przerywaj!
Wysiane warzywa na dobrze przygotowanej wcześniej glebie rosną obficie. Koniecznie znajdź czas, aby je przerywać. Inaczej rosną zbyt gęsto i nie rozwiną się tak dorodnie. Dodatkowym zajęciem przy uprawie warzyw są chwasty, do których również warto systematycznie wracać. Niestety tłumaczenie, że nikt ich tu nie zapraszał, nie pomaga.
Zadbany ogród w maju z pewnością się odwdzięczy. A ma atutów wiele. Praca w ogrodzie, zwłaszcza wiosną to wiele różnorodnych obowiązków. Pamiętając jednak o świetnych narzędziach pracy i niewielkiej pomocy pogody, ogród odwdzięczy nam się kilkakrotnie. Już ciepłym czerwcowym popołudniem usiądziesz w ogrodzie z dobrą książką ręku. A ogród odda Ci ciszę i piękno twojej majowej pracy.