Prowadzenie ogrodu w taki sposób, aby ukryć wszelkie działania ogrodnicze człowieka, jest od zawsze ideałem dla japońskich ogrodników. Ogród japoński powinien zatem jak najwierniej odzwierciedlać naturę, aby odpoczynek w nim stwarzał wrażenie przebywania wśród dzikiej przyrody.
Istnieje kilka rodzajów prowadzenia japońskiego ogrodu, wszystkie je jednak łączą wspólne mianowniki takie jak wszechobecna prostota, elegancja, asymetria oraz pełna harmonia.
„Tsukiyama” czy też „Karesansui”
Zależnie od rodzaju terenu jaki mamy do dyspozycji, możemy wybrać pomiędzy suchym ogrodem, gdzie precyzyjnie usypane ścieżki żwirowe mają odzwierciedlać wodę, pomiędzy nimi usytuowane są głazy utożsamiające wyspy, a otaczające je grabione piaskowe alejki wyobrażają fale – to ogród „Karesansui”. Z kolei ogród „Tsukiyama” to pagórki i kamienie nawiązujące do łańcuchów górskich oraz niewielkie oczka wodne i stawy symbolizujące jeziora i morza.
W ogrodach japońskich przeważają niekwitnące rośliny zielone a kwiaty stanowią jedynie pojedyncze akcenty. Wszelkie działania ogrodnicze, należy prowadzić pieczołowicie i z rozwagą, pamiętając o maksymalnej naturalności. Niezmiernie ważne jest użycie odpowiednich narzędzi, które będą nieocenionym sprzymierzeńcem naszych działań. Funkcję tę znakomicie spełnią japońskie narzędzia ogrodnicze marki Niwaki. Ich nazwa oznacza „drzewo ogrodowe”, a wielowiekowa tradycja ich wytwarzania jest zgodna i połączona ze sztuką prowadzenia ogrodów.
Vademecum, czyli czego nie może zabraknąć
Każda, nawet najmniejsza część ogrodu japońskiego ma swoje symboliczne znaczenie, należy o tym pamiętać, projektując i urządzając takie ogrody. Woda w tych projektach oznacza życie, natomiast kamienie symbolizują stałość. Zatem, aby ogród japoński był w pełni zgodny ze sztuką jego urządzania, muszą się w nim znaleźć następujące elementy :
- woda lub żwirowe ścieżki w ogrodach suchych,
- kamienie oraz kamienne elementy architektoniczne takie jak latarenki i małe rzeźby, oraz płaskie kamienie z których układane są pojedyncze ścieżki,
- drewniane elementy krajobrazu w tym mostki i platformy widokowe usytuowane w rejonach oczek wodnych,
- roślinność zielona niekwitnąca taka jak drzewa i krzewy o podobnym pokroju i kolorze, uzupełnione mchami i trawami, kolory w kwitnących roślinach stanowią jedynie pojedyncze akcenty.
Dobrze zaprojektowany ogród japoński będzie cieszył nasze oczy przez cały rok, zmieniając się adekwatnie do pór roku. Jedną z jego głównych zalet jest to, że nie musi być duży, wystarczy niewielki kawałek terenu aby urządzić doskonały ogród w stylu japońskim. Pamiętajmy o jednym z najważniejszych stwierdzeń dotyczących sztuki zakładania ogrodu japońskiego, które mówi: „ucz się od natury, ale nie staraj się jej kopiować”.