Podstawowym elementem każdego ogrodu, czy też przydomowego otoczenia jest trawnik. Zwłaszcza po uporczywej, dającej się we znaki zimie, jego odpowiednie przygotowanie może stanowić dla każdego ogrodnika wyzwanie. Wystarczy jednak kilka prostych zabiegów. Po ich zastosowaniu wraz z nadejściem nowej pory roku będziesz mógł się cieszyć z emanującej witalnością, świeżą murawą. Jak zatem zadbać o odpowiednią pielęgnację trawnika na wiosnę? Poniżej pokażemy Ci, w jaki sposób osiągnąć zamierzony efekt.
Konserwacja i oczyszczanie – przygotowanie do wiosennej pielęgnacji
Gdy dodatnie temperatury umożliwią podjęcie prac ogrodowych, przystąp do przeglądu stanu trawnika, a także podstawowej czynności porządkowej, jaką jest grabienie. Usuwając pozostałości starej trawy i innych obumarłych elementów organicznych zapewnisz glebie odpowiedni dopływ powietrza. Przed wykonaniem tej prostej czynności upewnij się, że trawnik zachowuje odpowiednią suchość. Nie doprowadzisz wówczas do uszkodzenia powierzchni. To podstawowy krok w trakcie pielęgnacji trawnika na wiosnę.
Mechaniczna pielęgnacja trawnika w okresie wiosennym
Korzystanie ze standardowych narzędzi takich jak grabie i pazurki kojarzy się z wyczerpującą pracą. Możesz ułatwić sobie wiosenną pielęgnację trawy za pomocą wertykulatorów. To urządzenia, które przy pomocy stalowych noży wykonują otwory w glebie i usuwają z niej niepożądane elementy uniemożliwiające rosnącej trawie dostęp do światła i powietrza. Skuteczna wertykulacja ma miejsce, gdy podłoże jest odpowiednio osuszone. Efektem stopniałego śniegu będą natomiast powstałe nierówności w glebie. Zniwelować je możesz za pomocą wałów ogrodowych. Zwałowanie pozwoli przede wszystkim uniknąć usychania trawy na wiosnę oraz zapewni jej silniejszy rozrost.
Uzupełnianie ubytków – ważny element wiosennej pielęgnacji
Zima może pozostawić po sobie ślady w postaci pustych fragmentów na trawiastym obszarze. Istotne, abyś miał wówczas pod ręką odpowiednie nasiona trawy. Te same, których ówcześnie zastosowałeś do jej zasiana. Odpowiednim zamiennikiem mogą być renowacyjne mieszanki. Dzięki ich szybkiemu kiełkowaniu są pożądanym substytutem dla właściwych nasion. Idealnie wspomagają pielęgnację młodej trawy na wiosnę.
Aeracja w procesie wiosennej pielęgnacji trawnika
Napowietrzanie to kolejny niezbędny etap pielęgnacji trawnika na wiosnę. Co daje aeracja? Przede wszystkim gwarancję, że murawa zostanie odpowiednio nawodniona i odżywiona. Dostarczone składniki pokarmowe sprawią, że stanie się odporniejsza oraz idealnie przystosowana do intensywnego użytkowania. Powyższy zabieg pielęgnacyjny dzieli się na aerację płytką i głęboką. Sposób zależy od długości i średnicy kolców zastosowanych przy narzędziach służących do tego typu działań. W okresie wiosennym napowietrzanie jest szczególnie istotne. Trawa po ciężkiej zimie potrzebuje stymulacji do wzrostu. Pomoże jej w tym intensywne odświeżenie i odżywienie.
Minerały i nawodnienie – wzrost trawy w trakcie wiosennej pielęgnacji
Aby murawa przypominała piękny zielony dywan, pamiętaj o odpowiednim nawożeniu trawnika na wiosnę. Stosowane preparaty muszą być dostosowane do pory roku. Jesienią należy używać nawozów potasowych i fosforowych. W przypadku wiosennej pielęgnacji trawnika sprawdzą się te, zawierające azot. Pierwiastek ten poprawia wzrost i wpływa na regenerację trawy. Przede wszystkim pamiętać należy o stosowaniu odpowiednich dawek. Zbyt duża może doprowadzić do zżółknięcia trawy. Poleca się, aby produkty stosować przy lekkiej wilgotności, najlepiej tuż po koszeniu. Poziom nawożenia zależny jest do tego, jak często trawnik pozostaje w użytku. Nawożenie i pobudzenie wzrostu wiąże się również z zapewnieniem odpowiedniego nawodnienia. Rzadkie, lecz obfite podlewanie uchroni trawnik przed zasychaniem i żółknięciem. Dzięki temu zachowa również dużą witalność.
Pielęgnacja trawnika na wiosnę – zadbaj o odpowiednią wysokość
Pielęgnacja młodego trawnika na wiosnę i dbanie o odpowiednią jakość trawiastej połaci wymaga regularnego koszenia. Wskazane jest utrzymywanie stałej wysokości trawy. I oczywiście zachowanie regularności w tym działaniu. Warto, abyś robił to, co tydzień przy sprzyjających warunkach pogodowych. Utracenie zbyt dużej części masy sprawia, że murawa staje się bardziej podatna na różnego rodzaju zaburzenia.
Odpowiednio wypielęgnowany na wiosnę trawnik sprawi, że każdy ogród bądź posesja zyska na wdzięku. Powyższe działania sprawią, że piękna zieleń przed twoim domem stanie się jego wizytówką.