RWS, czyli rolnictwo wspierane społecznie

RWS, czyli rolnictwo wspierane społecznie

Moda na zdrową żywność ma wiele plusów. Rosnąca świadomość konsumentów sprawia, że od producentów żywności wymaga się znacznie więcej. Bezpieczne produkty w codziennej diecie można znaleźć w wielu miejscach. Jednym ze sposobów ich pozyskania jest RWS, czyli rolnictwo wspierane społecznie. Na czym polega ta inicjatywa?

 

 

Wsparcie dla małych podmiotów

Konsumenci i producenci żywności nie muszą być dla siebie anonimowymi bytami, które nie mają ze sobą kontaktu. Taka opcja dotyczy osób, robiących zakupy w dużych sklepach, w których można znaleźć produkty z subsydiowanych na wielką skalę gospodarstw wielkopowierzchniowych. Zupełnie inaczej wygląda model RWS, czyli rolnictwo, wspierane społecznie. Jest to specyficzny model współpracy konsumentów i producentów żywności, tworzący doskonałe warunki działalności dla małych wytwórców. Konsument płaci rolnikowi określoną kwotę już na początku sezonu. Tym samym rolnik zna swój roczny przychód, więc może spokojnie inwestować powierzone środki w nasiona, sadzonki, płace dla pracowników czy transport.

 

Partnerstwo, bliskość, różnorodność

Zabezpieczony finansowo rolnik to tylko jedna strona umowy. Drugą jest konsument, który zobowiązuje się do regularnego odbioru warzyw, owoców, czasem także przetworów. Współpraca RWS opiera się na zasadzie partnerstwa, która jest ujęta w specjalnej umowie, ustnej lub pisemnej. Cena, jaką płaci kupujący, jest ustalana na podstawie szacowanych kosztów produkcji żywności. Bliskość opiera się na bezpośrednich kontaktach, które obejmują także możliwość osobistego poznania metod produkcji żywności i konkretnych ludzi, którzy za nią stoją. Różnorodność dotyczy zgody na zrównoważony model upraw, oparty o płodozmian. Dzięki takiemu podejściu gleba ma szansę na regenerację i zapewnienie plonów w kolejnym sezonie.

 

Dlaczego powstało RWS?

Opisywany model współpracy to odpowiedź na problemy, związane z globalizacją rynku żywności. Rolnik czuje się w tym systemie osamotniony, ponieważ nie jest w stanie konkurować z dużymi podmiotami. Ma niewielkie wsparcie na etapie skupu żywności. RWS to opcja dla lokalnych społeczności, którzy mogą postawić na produkcję żywności ekologicznej, która nie eksploatuje ziemi. Nie ma w niej miejsca na stosowanie pestycydów, czy sztucznych nawozów. Chroni się gatunki zagrożone, które nie są w orbicie zainteresowań producentów upraw monokulturowych.

RWS to szansa dla wielu konsumentów miejskich, którzy odczuwają negatywne skutki stosowania żywności wysoko przetworzonej. Dzięki uprawom ekologicznym mogą uniknąć wielu alergii i nietolerancji pokarmowych.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 350,00 zł.
Kategorie
Producenci
Newsletter od uprawiaj.pl
Podaj swój adres e-mail i pozostańmy w kontakcie!
Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość z opisami produktów, nowościami i innymi ważnymi dla nas sprawami. W każdej chwili możesz się wypisać.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl