Sprawdź, jak pozyskać i przygotować nasiona pomidorów, by cieszyć się efektami w postaci pysznych warzyw!

Sprawdź, jak pozyskać i przygotować nasiona pomidorów, by cieszyć się efektami w postaci pysznych warzyw!

W obliczu zmian klimatu, nadmiernie stosowanych środków ochrony roślin, niezliczonej ilości pestycydów i wszędobylskiej chemii, tym bardziej doceniamy produkty naturalnie wyhodowane na swojej działce. Mimo dostępności produktów w każdym sklepie spożywczym czy dyskoncie, coraz bardziejwzrasta popularność domowych upraw podstawowych warzyw – pomidorów, własnych szczypiorków czy pietruszki. Do wyhodowania własnych plonów wystarczy niewielka połać gruntu, odrobina cierpliwości oraz wytrwałej pracy.

 

Czerwony przysmak – jak pozyskać materiał do hodowli pomidorów?

Jednym z ulubionych warzyw, które da się przygotować na wiele sposobów, są pomidory. Na kanapki, na surowo, do zup, sosów i potrawek – można powiedzieć, że pomidory są wszechstronnie uzdolnione, gdyż nadają się niemal do każdej potrawy!Pytanie: „Jak pozyskać nasiona pomidorów?” jest jednym z pierwszym, na jakie chcesz uzyskać odpowiedź,przygotowując się do własnej uprawy tych warzyw. Nic prostszego!

Wybierz te gatunki pomidorów, które Ci najlepiej smakują – mogą to być odmiany, które kupujesz zwykle w ulubionym warzywniaku. Istotne jest, by były to warzywanaprawdę sprawdzone, bez zbędnej chemii, pachnące naturalnie. Jeśli regularnie robimy zakupy w sprawdzonych punktach, oferujących dobre jakościowo produkty, bez problemu odróżnimy świeży pomidor pochodzący z dobrych upraw od zamiennika, który nie ma smaku. Jeżeli pomidory podarował Ci ktoś z rodziny lub znajomy, który je własnoręcznie hodował, wie, jak się nazywa odmiana i plonyCi smakują – pobierz nasiona z takiego egzemplarza!

 

Przygotowywanie nasion krok po kroku

1. Przygotuj pojemnik na nasiona, które będziesz zbierać – zadbaj o to, by każdy gatunek był w innym naczyniu lub kopercie.

2. Nasiona zacznij zbierać wtedy, gdy warzywa są naprawdę mocno dojrzałe.

3. Po przecięciu ichpodłużnie, postaraj się ścisnąć kawałki w ten sposób, by nasiona wypłynęły samoistnie.

4. Każde nasionko musi być pozbawione miąższu – w tym celu pozostaw je w suchym naczyniu przez kilka dni, aby obeschły. Nie poleca się zostawiania nasion na papierowym ręczniku, ze względu na ryzyko przyklejenia się ziarenek.

5. Jeżeli minęły trzy dni i ziarenka są już suche, możesz je przemyć na sitku pod zimną wodą – nawet jeżeli kawałki miąższu na nich zostały, łatwo się ich teraz pozbędziesz.

6. Jeżeli mimo wszystko nasiona nie są dokładnie oczyszczone, włóż je do szklanki z wodą, a kiedy opadną na dno, miąższ wypłynie na powierzchnię.

7. Końcowym etapem będzie wyłożenie ich do ostatecznego wyschnięcia na dwa dni (można je wystawić na słońce), po tym czasie możesz włożyć je już do pudełka na nasiona do wysiewu.

 

Dokładność miarą sukcesu

Podwyższony stopień trudności w przygotowywaniu nasion pomidorów tkwi w specyfice otoczki każdego ziarenka. Nasiona są otoczone specjalnym żelem, który odpowiada za blokowanie przedwczesnego kiełkowania warzyw. Dzięki temu pomidory, które wiszą na krzakach, nie spadają – mechanizm jest utrzymywany właśnie dzięki żelowi okrywającemu nasiona. Sukces pozyskiwania nasion zależy więc przede wszystkim od dokładnego oddzielenia ich od wspomnianego żelu. Całość jest dosyć praco- i czasochłonna, jednak wysiłek się opłaci!

Dobrym sposobem jest także przeprowadzenie zabiegu fermentacji. Przygotowany materiał w słoiku wystarczy odstawić na kilka dni, uprzednio zakręcając dokładnie wieczko. Niestety podczas całego procesu wydziela się nieprzyjemny zapach, ale taki jest urok fermentacji, więc masz pewność, że wszystko idzie w dobrym kierunku! Nasiona łatwo oddzielają się od miąższu i opadają na dno słoika, wtedy możemy je zebrać i osuszyć. Kluczowym elementem wpływającym na sukces jest tutaj… woda!

Gdy już pozyskasz i przygotujesz nasiona pomidorów, czeka Cię już tylko wysiew w następnych sezonie!

 

Najlepsze patenty na przechowywanie nasion pomidorów

Najlepsze warunki do przechowywania nasion pomidorów to suche, stosunkowo ciemne i zimne miejsce. Spoczynek ziarenek warunkuje zwłaszcza brak jakiejkolwiek wilgoci, więc suche miejsce to absolutna podstawa! Gdzie warto trzymać nasiona, by nie dostała się do nich wilgoć? Wariantem, na który możesz się zdecydować, jest papierowa torebka lub koperta. Oczywiście, możesz również umieścić nasionka w plastikowym woreczku, jednak nie gwarantuje to pełni szczelności. Po posortowaniu ziaren zgodnie z konkretnym gatunkiem, musisz dla własnej wygody dokładnie opisać torebki – konieczna jest data pobrania nasion i nazwa odmiany.

Według niektórych znawców upraw pomidorów, dobrym sposobem jest zamrożenie wysuszonych nasion na kilka dni. Dzięki takiemu zabiegowi, ziarna warzyw są mniej narażone na występowanie różnych chorób. Nasiona pomidorów możesz przechowywać przez 3-4 lata, do tego czasu masz pewność, że ich struktura nie ulegnie zniekształceniu i będą miały zdolność kiełkowania. Nasiona można przechowywać nawet do dziesięciu lat, jednak nie jest to polecane –starsze niż czteroletnie mają gorszy potencjał na wytworzenie pięknych i jędrnych pomidorów.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 350,00 zł.
Kategorie
Producenci
Newsletter od uprawiaj.pl
Podaj swój adres e-mail i pozostańmy w kontakcie!
Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość z opisami produktów, nowościami i innymi ważnymi dla nas sprawami. W każdej chwili możesz się wypisać.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl