Spulchniacz - ważne narzędzie dla eko-ogrodników

Spulchniacz - ważne narzędzie dla eko-ogrodników

Możesz użyć spulchniacza do rozluźnienia gleby bez zmiany jej struktury. Ten sposób uprawy ziemi zaczął dominować w latach 70' dwudziestego wieku, gdy dostrzeżono, że standardowy sposób - przekopywanie - znacząco niszczy życie glebowe.

Większość organizmów glebowych nie ma zdolności adaptacyjnych i może żyć tylko na określonej głębokości. Jeśli bakterie, grzyby i organizmy jednokomórkowe, żyjące blisko powierzchni gleby są przenoszone do głębszych warstw podczas przekopywania - umierają, ponieważ zawartość tlenu jest za mała. Z drugiej strony, wiele z organizmów z głębszych warstw nie może żyć bliżej powierzchni, gdyż potrzebują większej wilgotności lub nie są w stanie radzić sobie z silnymi wahaniami temperatur.

Spulchnianie bez przekopywania

Spulchniacz jest dużym, jednostronnym kultywatorem. Głowica jest wygięta jak sierp, a płaska metalowa część na czubku lekko unosi ziemię, podczas poruszania zębem. W sprzedaży są dostępne różne modele, również z wymiennymi uchwytami. Zalecane są jednak narzędzia z mocno przytwierdzonym trzonkiem, ponieważ w miejscu łączenia mogą występować naprężenia, zwłaszcza w glebach ciężkich.

Wielu eko-ogrodników preferuje modele spulchniaczy wykonane ze stopu miedzi. W antropozofii zakłada się, że metal ma korzystny wpływ na zdrowie i płodność gleby. Ponieważ nie jest magnetyczny, nie wpływa na naturalne pole elektromagnetyczne ziemi. Ponadto, ścieranie narzędzi wzbogaca glebę o ważny pierwiastek - miedź. Odgrywa ona rolę m.in. w różnych procesach metabolicznych roślin. Ponadto tarcie metalu jest niższe niż w stali, co ułatwia pracę z narzędziami miedzianymi."

 Spulchniacz miedziany do ogrodu ekologicznego

Źródło: www.mein-schoener-garten.de 
Zdjęcia: MSG/Folkert Siemens, MSG/Bodo Butz
Spulchniacz Pegasus: https://uprawiaj.pl/spulchniacz-pegasus

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Orlen Paczka) już od 350,00 zł.
Kategorie
Producenci
Newsletter od uprawiaj.pl
Podaj swój adres e-mail i pozostańmy w kontakcie!
Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość z opisami produktów, nowościami i innymi ważnymi dla nas sprawami. W każdej chwili możesz się wypisać.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl