Wszystko, co musisz wiedzieć o sadzeniu roślin cebulowych!

Wszystko, co musisz wiedzieć o sadzeniu roślin cebulowych!

Kolorowe zawilce, popularne tulipany, efektowne jaskry, widowiskowe lilie czy majestatyczne kalie… obfitość kwitnących roślin cebulowych nastraja pozytywnie każdego, kto spojrzy na rabatę w szczycie rozkwitu. By stworzyć cieszące oko kompozycje z roślin cebulowych, nie wystarczy zakup materiału na ostatnią chwilę. Efekty kwitnienia wymagają czasu, a każdy pasjonat ogrodu wie, że czas jest tutaj kwestią kluczową, gdyż rośliny cebulowe należy przygotować już jesienią, by wzeszły do wiosny.

 

Rośliny cebulowe – w czym tkwi sekret ich piękna?

Rabaty z kwitnącymi roślinami cebulowymi przyciągają uwagę niejednej, nawet najbardziej ignorującej zieleń osoby. Ferie barw i zapachów, kształtów i form zachwycają nie tylko miłośników ogrodnictwa. Efekt końcowy, czyli zazwyczaj potężne kępy wypełnione rozmaitymi gatunkami roślin cebulowych, stanowi reprezentacyjny element kompozycji w ogrodzie i przypomina styl angielski, czyli, innymi słowy naturalistyczny i bardzo romantyczny w odbiorze. 

Kwiaty cebulowe cechuje przede wszystkim fakt, że istnieje niezliczona ilość gatunków, które można ze sobą komponować. Spośród nich znajdziesz takie, które preferują zacienione bądź nasłonecznione stanowiska. Takie, które kwitną wiosną, latem bądź na jesień. Takie, które nadają się do obsadzania skalniaków lub zbiorników wodnych. A dodatkowo jeszcze takie, które z powodzeniem znajdują zastosowanie jako kwiaty cięte i przy tworzeniu suszonych bukietów. Mnogość przeznaczenia kwiatów oraz ich walory estetyczne są niezbitym dowodem na ich rosnącą popularność.

 

Jak zrobić zakupy, by wybrać najlepszy materiał do sadzenia?

To właśnie w cebuli gromadzone są wszystkie składniki pokarmowe oraz woda, potrzebne do rozwoju rośliny w przyszłości. Gdy wybierzesz się do sklepu po towar, sięgnij po te cebulki, na których nie widać żadnych oznak choroby – pleśni czy uszkodzeń oraz wilgoci. Wszelkie otarcia mogą powodować zaburzenia wzrostu w późniejszym rozwoju. Niedopuszczalne są plamy, gnicie czy różnego rodzaju odbarwienia, które bez problemu możesz sam dostrzec i odłożyć towar z powrotem na półkę. Niekiedy bywa, że w cebuli udaje się zauważyć korytarze, które świadczą o obecności niechcianych gości w roślinie – szkodników i pasożytów.

Gdy nie masz pewności co do warunków, w jakim są przechowywane cebulki kwiatowe w punktach, wybierz te przetrzymywane w woreczkach. Są one utrzymywane w stałej temperaturze, a te, które potrzebują więcej wilgoci, pakowane są w worki z torfem. Ważne jest, by cebule nie miałyjeszcze rozwiniętych liści, ze względu na niebezpieczeństwo ich uszkodzenia podczas sadzenia. Sięgnij po te naprawdę jędrne i dosyć ciężkie. Im większa cebulka kwiatowa, tym większe prawdopodobieństwo, że roślina będzie naprawdę okazała. Gdy dostarczysz swoje zakupy do domu, nie zapomnij o dokładnym posortowaniu cebul i opisaniu ich! Będzie to na pewno pomocne podczas rozplanowywania nasadzeń.

 

Przygotowanie do sadzenia roślin cebulowych

Jeżeli masz już wstępną koncepcję, która zakłada, że zamierzasz posadzić rośliny cebulowe w swoim ogrodzie, zastanów się nad lokalizacją rabaty, by stworzyć roślinom jak najlepsze warunki wzrostu. Odpowiednie, uprzednio odchwaszczone stanowisko i warunki glebowe są niezmiernie istotne przy lokowaniu cebul. Najlepszym rozwiązaniem będzie przekopanie ziemi przeznaczonej na rabatę. Jeżeli podłoże jest bardzo gliniaste, dodaj do niego kompost zmieszany z piaskiem. Natomiast w przypadku podłoża piaszczystego, mieszasz ziemię z kompostem w proporcjach 1:1.

 

Jak sadzić rośliny cebulowe, by efekty cieszyły nas wiosną?

Cebulki kwiatowe muszą przezimować zakopane w gruncie, by wzejść wiosną, latem lub nawet jesienią. Dlatego kluczowe jest, by posadzić je w okresie od września do października, w zależności od konkretnego gatunku. Narcyzy, przebiśniegi i szachownice są pierwsze w kolejce – można posadzić jenawet na przełomie sierpnia i września. W połowie września nadchodzi czas na hiacynty, irysy, krokusy, szafirki czy tulipany, które sadzimy najpóźniej do połowy października, by nie narazić cebul na trudności w ukorzenianiu się, co skutkowałoby późnym kwitnieniem. 

Cały sekret prawidłowego sadzenia roślin cebulowych tkwi w tym, żeby posadzić je na odpowiedniej głębokości - musi być równa ich trzykrotnej wysokości. Na glebach, gdzie przeważa piasek, trzeba sadzić cebule nieco głębiej, natomiast w takich, gdzie jest więcej gliny – płycej. Punkt, z którego w przyszłości wyrosną korzenie, jest zazwyczaj łatwo rozpoznawalny. Zawsze układamy cebule w ziemi tak, by spodnia strona, z której powstaną korzenie, była skierowana do dołu, a wydłużony wierzchołek – do góry. Warto wykorzystać do tego celu specjalne ażurowe, wykonane z plastiku koszyczki – dzięki temu łatwo możemy znaleźć w ziemi nasze cebule, a gryzoniom trudniej będzie się do nich dobrać.

Istotne jest, by pamiętać o docelowym rozstawie roślin – np. tulipany wymagają szerszych odległości (co 30 cm), a już przebiśniegi czy krokusy potrzebują odstępów zaledwie kilku centymetrów.Gdy już zasypiemy ziemią nasze nasadzenia, a na dworze robi się coraz chłodniej i temperatura przekracza ujemne wartości, zabezpieczamy całą przestrzeń, gdzie posadziliśmy cebule. Mogą być to wyschnięte liście, gałązki lub inny rodzaj ściółki, która ochroni glebę przed przemarzaniem. Taka warstwa musi poczekać aż do wiosny. A wtedy następuje czas, kiedy możemy już cieszyć się efektami naszej pracy!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (ORLEN Paczka) już od 350,00 zł.
Kategorie
Producenci
Newsletter od uprawiaj.pl
Podaj swój adres e-mail i pozostańmy w kontakcie!
Raz w tygodniu otrzymasz wiadomość z opisami produktów, nowościami i innymi ważnymi dla nas sprawami. W każdej chwili możesz się wypisać.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl